Tilki

Tilki

Tilki Familyası: Köpekgiller (Canidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da. Amerika kıtasında yaşayan türleri de vardır. Özellikleri: Kulakları sivri ve büyük, kuyruğu uzun, zeka ve hilesiyle Ünlü etçil bir hayvan. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Birçok türü vardır. Kızıl tilki (V. vulpes), yarasa kulaklı tilki (Otocyon megalotis), kutup tilkisi (V. lagopus) Ünlülarıdır. Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan, Köpekgiller familyasından bazı türlere verilen genel ad. Etçil m

TILKI (türkçe) anlamı

1. köpekgillerden
2. uzunluğu 90 santimetre
3. kuyruğu 30 santimetre kadar
4. ırklarına göre çeşitli renklerde olan
5. ağız ve burnu uzun
6. sivri
7. kümes hayvanlarına zarar veren
8. kürkü beğenilen bir memeli türü (vulpes).
9. ve a. bu hayvanın postundan yapılan (manto vb.).
çok kurnaz.

TILKI (türkçe) anlamı

10. 1 . Köpekgillerden
11. uzunluğu 90 cm
12. kuyruğu 30 cm kadar
13. ırklarına göre çeşitli renklerde olan
14. ağız ve burnu uzun
15. sivri
16. kümes hayvanlarına zarar veren
17. kürkü beğenilen bir memeli türü (Vulpes).
18. 2 . sıfatBu hayvanın postundan yapılan (manto vb.):
19. İki hanım yaşları geçkince olmasına bakmayarak sürmüşler
20. boyanmışlar
21. omuzlarına tilkilerini almış
22. kurulmuşlar.- M. Ş. Esendal.
23. 3 . sıfat
24. mecazÇok kurnaz:
25. Ne tilkidir o
26. bilmezsiniz.-
27. Atasözü
28. deyim ve birleşik fiiller
29. tilki gibi
30. tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkânıdır
31. tilki tilkiliğini anlatıncaya kadar post elden gider

TILKI (türkçe) ingilizcesi

1. n. fox
2. cunning fellow
3. sly fellow
4. tod
5. crafty fellow
6. Reynard

TILKI (türkçe) fransızcası

1. renard [le]

TILKI (türkçe) almancası

1. n. Fuchs
Tilki Familyası: Köpekgiller (Canidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da. Amerika kıtasında yaşayan türleri de vardır. Özellikleri: Kulakları sivri ve büyük, kuyruğu uzun, zeka ve hilesiyle Ünlü etçil bir hayvan. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Birçok türü vardır. Kızıl tilki (V. vulpes), yarasa kulaklı tilki (Otocyon megalotis), kutup tilkisi (V. lagopus) Ünlülarıdır.

Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan, Köpekgiller familyasından bazı türlere verilen genel ad. Etçil memelilerdir. Büyük kulakları ve uzun kuyrukları vardır. Burnu sivridir. Koku alma ve işitme duygusu çok güçlüdür. Boyu 90 cm, kuyruğu 50 cm, ağırlığı 5-6 kg kadardır. Daha küçük boyda olanları da vardır. Toprak altındaki kemiricilerin ıslık gibi çıkan seslerini işitir, toprağı kazarak onları inlerinde yer. Yiyeceklerinin çoğunu tavşanlar ve fareler meydana getirdiği için faydalı sayılır. Postu kıymetlidir. İnsanlardan başka düşmanı yok gibidir. Postları için tilki yetiştiren özel çiftlikler de vardır. Çok hızlı koşar. En iyi av köpeği bile bir tilkiyi yakalamakta zorluk çeker. Birkaç girişi olan 15-20 metre uzunluktaki inlerde yaşar. Gece avlanır. Esas besin kaynağı fare olmakla beraber kuş, küçük memeli, sürüngen, leş ve meyve de yer. Bala da düşkündür. Yalnız yaşamayı seven bir hayvandır.

Üreme mevsimlerinde farklı cinsler biraraya gelirler. Erkek ve dişilerin kuyruk dibinde menekşe gibi kokan salgı bezleri vardır. Post tüyleri yaşadığı yere göre değişir. Çoğunun postu kızıl renklidir. Köpekler gibi çiftleşir. İki ay kadar bir gebelikten sonra 4-6 yavru doğurur. Yavruların gözleri 12 gün kadar sonra açılır. Erkek ve dişi, yavrularına beraber bakar, onlara avlanma dersleri verirler. aile sonbaharda dağılır. İlkbaharda gençler yeni eşler arar. Eski eşlerse tekrar biraraya gelirler.

Çok zeki ve kurnaz hayvanlardır. Kolay kolay hayatını tehlikeye atmaz. Kuşlara arkadan sessizce yaklaşıp üzerlerine atlayarak avlarlar. Açık bulduğu kümeslere girerek kümes hayvanlarını boğarak yer. Yemediklerini toprağa gömer. Çok iyi yüzen, balık ve yengeç avlayanları da vardır. Bazan aslan ve kurt gibi yırtıcıların arkasına takılarak onların av artıklarını yer. Çöl ve ova tilkileri inlerini diğerlerinden daha derine kazarak sıcaktan korunurlar. Kuzey Kutup'ta yaşayan kutup tilkisi yazın mavimsi, kışınsa beyaz bir posta bürünür. Postu, kürkçülükte çok kıymetlidir. Birçok çeşitleri olan tilkiler 15-20 yıl kadar yaşarlar. Kurnazlığı masallara konu olmuştur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar