tramvay

Şehirler içinde, yere döşenmiş raylar üstünde hareket eden, elektrikle işler ya da atla çekilir taşıt aracı, 1776 yılında ilk defa İngiltere'de kömür nakliyatı için döşenen yolda işletilen ilkel tramvay, gittikçe evrimleşmiş, 1832 yılında...

TRAMVAY (türkçe) anlamı
yol üzerinde çıkıntı yapmayacak biçimde döşenmiş özel raylarda hareket eden yolcu taşıtı.
TRAMVAY (türkçe) anlamı
1. ޞehirlerde yol üzerinde döşenmiş özel raylarda hareket eden yolcu taşıtı:
Sarı tenekeden bir tramvay arabası titreyerek
2. sarsılarak geçti.- M. ޞ. Esendal.
TRAMVAY (türkçe) ingilizcesi
1. n. tram
2. tramcar
3. streetcar
4. cable railway,
TRAMVAY (türkçe) fransızcası
1. tramway [le]
2. tram [le]
3. funiculaire [le]
TRAMVAY (türkçe) almancası
1. n. Bahn
2. Straßenbahn
3. Tram
Caddelerde raylar üzerinde çalışan yolcu taşıma vâsıtası. Önceleri at, buhar ve basınçlı havayla çalıştırılırken sonradan tamâmen elektrikle çalıştırılmaya başlandı. Troleybüs olarak adlandırılan tramvaylarda elektrik havâî bir hattan sağlanır. Diğer bir tipte, elektrik, tekerlerin üzerinde hareket ettiği raylara paralel döşenmiş üçüncü bir ray vasıtasıyla sağlanır. Elektrik devresini tamamlamak için gereken ikinci iletkenin vazifesini toprak veya raylar yapar. Hareket hâlindeki kabloların çektiği tramvaylar daha çok tepelik bölgelerde uygun bir vâsıtadır.

Vatman adı verilen tramvay sürücüsü tramvayı frenlemek için kontrol devreleriyle birlikte el freni ve havalı fren kullanır. Hızı ve gücü değiştirmek için ya bâzı dirençler devreden çıkarılır veya devredeki seri bağlantılar paralel hâle çevrilir veya manyetik alanda zayıflatma yapılır. Son duraklarda dönmemek için tramvaylar iki yöne gidebilecek şekilde yapılır.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında kullanılmaya başlanıp, Birinci Dünyâ Harbi sırasında yaygın hâle gelen tramvay ilk defâ 1842’de New York’ta servise çıkarıldı. Lüzumlu gücü temin eden elektriği raylarla sağlama usulünden havâî hatlarla sağlama usûlüne geçene kadar tramvay hakkında pekçok çalışmalar ve gelişmeler oldu. Hattâ, Almanya’daki elektriği tekerlek raylarıyla sağlanan tramvaylar kötü havalarda kısa devrelere sebep olduğundan zamanla yerini havâî hatlı tramvaylara bıraktı. Birinci Dünyâ Harbinden sonra önemini kaybeden tramvayın yerini daha ekonomik bir taşıma vâsıtası olan otobüs ve arabalar aldı. Buna rağmen Avrupa ve bazı Güney Amerika ülkelerinde hâlâ hizmet vermektedir.

Türkiye’ye ilk tramvay 1871’de getirildi. Atlı olan bu ilk tramvaylar 1914’te elektrikliye çevrildi. Uzun seneler kullanıldıktan sonra 1961’de İstanbul, 1967’de Kadıköy yakasından kaldırıldı. 1992’den îtibâren tekrar İstanbul’da Aksaray-Sirkeci arasında tramvay çalıştırılmaya başlandı. Daha sonra Eminönü-Bakırköy arası devreye girdi. İleri târihlerde İstanbul’un başka semtleri arasında da tramvay çalıştırılması düşünülmektedir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Nostaljik Tramvay

  Dilimize yabancı dillerden giren “ nostaljik tramvay “ terimi tanım olarak , sehiriçi yolcu taşımacılığına hizmet etmenin yanında tarihi dokuyu da önplana çıkararak turistik amaçlı işletilen raylı sistemlerdir diyebiliriz. Herzaman olmamakla birlikte genellikle kar amacı ...

  Tramvay (film)

  2006 yapımı bir Olgun Arun filmi. Şiddet nedeniyle sınırlara gelmiş genç bir adamın, Türkiye insanlarını temsil eden bir grup tramvay yolcusunu alıkoyması ile kontrol dışı gelişen olayların gelebileceği son nokta.

  Eskişehir Tramvay Hattı

  Eskişehir Tramvay Ağı, iki hattan oluşan ve şehrin iki üniversitesini birbirine bağlayan toplam 26 duraktan oluşan Eskişehir'deki ulaşım ağı. Toplam hat uzunluğu 15 km'dir ve Yapı Merkezi tarafından anahtar teslim olarak inşa edilmiştir.

  T2 Tramvay Hattı

  İstanbul' un ikinci modern tramvay hattı olarak hizmete alınan Zeytinburnu - Bağcılar hattı 14 Eylül 2006 tarihinde düzenlenen tören ile hizmete alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu eski hattın 27 Ocak 2004 tarihinde inşaasına başlandı, tramvay hattı 5.2 ...

  Ray

  == Albüm Hakkında Bilgi ==Albümde 16 şarkı bulunmaktadır ve 15 tanesinin sözleri Serdar Ortaç 'aaittir.Albümün müzik direktörlüğünü Emre Plak yapmıştır.Albümün ilk videosu Üzecek Adam Çok 'dur.