Tren

Tren

Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı (Bkz. Demiryolları).

TREN (türkçe) anlamı

1. Bir veya birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi
2katar
3. şimendifer:O gece Eskişehir'den son kalkan trenle Ankara'ya dönüyordu.- R. E. Ünaydın.
4. 2. anlamı silsile
5takım
6sıra
7. düzenli durum
8ehlileştirmek
9saf
10. hayvanı tuzağa çekmek için sıralanmış yem
11. dalları kazık veya
12maiyet
13refakatçiler
14. yerde sürünen uzun etek
15. sıra halinde barut
16öğretmek
17. talim ettirmek
18alıştırmak
19i
20tren
21katar

TREN (türkçe) anlamı

22. bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi
23katar
24şimendifer

Tren İngilizce anlamı ve tanımı

Tren anlamları
    (noun) A fish spear.
Tren tanım:
,

TREN (türkçe) ingilizcesi

1. [tren (m) ]n. block
2train
3set
4. n. train,

TREN (türkçe) fransızcası

1. train [le]

TREN (türkçe) almancası

1. n. Bahn
2. Zug
Tren ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı ( Demiryolları). Yalnız yolcu taşıyanlara yolcu treni, yük taşıyanlara da yük treni adı verilmektedir. Taşıdığı yolcu miktarına, süratine, yataklı olup olmamasına göre de yolcu trenleri; ekspres, mototren, posta, yataklı tren gibi adlar almaktadır.

Yük taşıyan trenlerin vagonları demiryolunun kapasitesine göre fazla lokomotif bağlanmak sûretiyle arttırılabilmektedir. Ayrıca özel yapılmış hava soğutmalı vagonlarla yiyecek maddeleri, tankerlerle de akaryakıt nakledilmektedir.

Trenlerin ekserisi raylar üzerinde tekerleklerle hareket ederler. 1970’li yıllardan sonra hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerde geliştirildi. Bâzı yerlerde tek raya asılarak teleferik gibi hareket eden tek raylı tren (monoraylar) kullanılmaktadır. Günümüzde tekerlekler üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km’lik bir hıza ulaşmışlardır. Ayrıca hava yastığı ya da manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerin hızı saatte 450-500 km’yi bulmaktadır.
Önceki Paylaşımlar