Tren

Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı (Bkz. Demiryolları).

TREN (türkçe) anlamı

1. Bir veya birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi
2. katar
3. şimendifer:O gece Eskişehir'den son kalkan trenle Ankara'ya dönüyordu.- R. E. Ünaydın.
4. 2. anlamı silsile
5. takım
6. sıra
7. düzenli durum
8. ehlileştirmek
9. saf
10. hayvanı tuzağa çekmek için sıralanmış yem
11. dalları kazık veya
12. maiyet
13. refakatçiler
14. yerde sürünen uzun etek
15. sıra halinde barut
16. öğretmek
17. talim ettirmek
18. alıştırmak
19. i
20. tren
21. katar

TREN (türkçe) anlamı

22. bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi
23. katar
24. şimendifer

TREN (türkçe) ingilizcesi

1. [tren (m) ]n. block
2. train
3. set
4. n. train,

Tren İngilizce anlamı ve tanımı

Tren anlamları
  (noun) A fish spear.
Tren tanım:
,

TREN (türkçe) fransızcası

1. train [le]

TREN (türkçe) almancası

1. n. Bahn
2. Zug
Tren ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı ( Demiryolları). Yalnız yolcu taşıyanlara yolcu treni, yük taşıyanlara da yük treni adı verilmektedir. Taşıdığı yolcu miktarına, süratine, yataklı olup olmamasına göre de yolcu trenleri; ekspres, mototren, posta, yataklı tren gibi adlar almaktadır.

Yük taşıyan trenlerin vagonları demiryolunun kapasitesine göre fazla lokomotif bağlanmak sûretiyle arttırılabilmektedir. Ayrıca özel yapılmış hava soğutmalı vagonlarla yiyecek maddeleri, tankerlerle de akaryakıt nakledilmektedir.

Trenlerin ekserisi raylar üzerinde tekerleklerle hareket ederler. 1970’li yıllardan sonra hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerde geliştirildi. Bâzı yerlerde tek raya asılarak teleferik gibi hareket eden tek raylı tren (monoraylar) kullanılmaktadır. Günümüzde tekerlekler üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km’lik bir hıza ulaşmışlardır. Ayrıca hava yastığı ya da manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerin hızı saatte 450-500 km’yi bulmaktadır.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Tren Istasyonu

  İstasyon, demiryolu üzerinde hareket eden taşıtların ve bu taşıtlarda yolculuk eden yolcuların faydalanmaları ve çeşitli gereksinimlerini karşılamaları için yapılmış olan duraklardır. Buralarda yolculuğunuz için bilet alabilir, bekleyebilir ve trenlere binebilirsiniz.

  Zırhlı Tren

  Zırhlı tren, zırh ile korunmuş trendir. Çoğunlukla top, uçaksavar ve makineli tüfekle silahlandırılmıştır. Özellikle 19. yüzyılın sonuyla 20. yüzyılın başında yoğunlukla kullanılmıştır. Bu dönemde hızlı ilerleme kabiliyetine sahip büyük ateş gücü sağladığı ...

  Hızlı Tren

  Hızlı tren, saatte 200km`den yüksek hızlara çıkabilen tren türü olarak kabul edilmektedir. Fransa`daki TGV, Almanya`daki ICE ve gelişme aşamasındaki Manyetik raylı trenler bu tren türüne örnek gösterilebilir. Ayrıca 2008 yılında bitmesi planlanan Ankara-İstanbul Hızlı Tren ...

  Manyetik Raylı Tren

  Manyetik levitasyon treni (Maglev) “MAGLEV” sözcüğü İngilizce “Magnetic Levitation” sözcüklerinin kısaltılmasıyla elde edilmiş, yani “manyetik olarak havada tutma, yükseltme” anlamına geliyor. Maglev tren teknolojisi, büyük ölçüde geliştirilme aşamasında olduğu ...

  İstasyon (Tren)

  İstasyon, demiryolu üzerinde hareket eden taşıtların ve bu taşıtlarda yolculuk eden yolcuların faydalanmaları ve çeşitli gereksinimlerini karşılamaları için yapılmış olan duraklardır. Buralarda yolculuğunuz için bilet alabilir, bekleyebilir ve trenlere binebilirsiniz.

  Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi

  2008 yılında bitmesi planlanan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesinde de saatte 250 kilometre hız yapabilen ve altı adet vagondan oluşan trenler kullanılacaktır. Bu sayede Ankara - İstanbul arasının duraklamalar dahil 3 saate indirilmesi planlanmaktadır.

  Son Tren

  Son Tren, 2006 Almanya Çek Cumhuriyeti ortak yapımı dramatik savaş filmidir. Joseph Vilsmaier ve Dana Vávrová'nın birlikte yönettikleri filmin başlıca rollerinde Gedeon Burkhard, Lena Beyerling, Lale Yavaş ve Sibel Kekilli oynamışlardır.

  Yüksek Hızlı Tren

  Yüksek Hızlı Tren (YHT), Türkiye'nin ilk hızlı trenidir. YHT'nin seferlerine başlaması ile birlikte Türkiye bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Avrupa'da 6. Dünya'da 8. ülke olmuştur.

  El Ferdan Tren Köprüsü

  El Ferdan Tren Köprüsü teknik terimi ile bir hareketli köprü´dür. Ismailiya şehirindedir ve kanalın trenler tarafından geçilmesini sağlar. 1983 tarihinde

  Haydarpaşa-Gebze Banliyö Tren Hattı

  İstanbul Anadolu yakasında bulunan Haydarpaşa'dan başlayıp Gebze'ye kadar devam eden banliyö tren hattı.

  Milano Merkez Tren İstasyonu

  Milano Merkez Tren İstasyonu (İtalyanca, Stazione Centrale di Milano or Milano Centrale) Avrupa'nın başta gelen tren istasyonlarından biri. 1864 yılında yapılan eski istasyonun Sempione tünelinin açılmasıyla artan yolcu trafiğini taşıyamaması nedeniyle 1931 yılında yeni terminal ...

  Pamukova Tren Kazası

  Pamukova Tren Kazası, 22 Temmuz 2004 günü Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana gelen tren kazası. Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan ''Yakup Kadri Karaosmanoğlu'' adlı tren aşırı hızdan dolayı raydan çıkmış, toplam 230 yolcudan ...

  FK AS Trenčín

  FK AS Trenčín , Slovakya'nın en üst düzey futbol ligi olan Slovakya Süper Ligi'nde yer alan bir futbol kulübü.

  Tebriz Tren İstasyonu

  Tebriz Tren İstasyonu ''(Farsça:'' ایستگاه راه‌آهن تبریز), İran'ın Tebriz şehrinde bulunan yapı.