Tren

Tren

Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı (Bkz. Demiryolları).

TREN (türkçe) anlamı

1. Bir veya birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi
2. katar
3. şimendifer:O gece Eskişehir'den son kalkan trenle Ankara'ya dönüyordu.- R. E. Ünaydın.
4. 2. anlamı silsile
5. takım
6. sıra
7. düzenli durum
8. ehlileştirmek
9. saf
10. hayvanı tuzağa çekmek için sıralanmış yem
11. dalları kazık veya
12. maiyet
13. refakatçiler
14. yerde sürünen uzun etek
15. sıra halinde barut
16. öğretmek
17. talim ettirmek
18. alıştırmak
19. i
20. tren
21. katar

TREN (türkçe) anlamı

22. bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi
23. katar
24. şimendifer

Tren İngilizce anlamı ve tanımı

Tren anlamları
    (noun) A fish spear.
Tren tanım:
,

TREN (türkçe) ingilizcesi

1. [tren (m) ]n. block
2. train
3. set
4. n. train,

TREN (türkçe) fransızcası

1. train [le]

TREN (türkçe) almancası

1. n. Bahn
2. Zug
Tren ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Lokomotif tarafından çekilen birbirine bağlı vagonlar veya katarların hepsine birden verilen ad. Demiryollarında lokomotiflerin kullanılmasıyla teşkil edilen trenler sürat, rahatlık bakımından zamanla gelişti. Her geçen sene insan nüfûsunun ve ihtiyaçlarının artması demiryolu taşımacılığına önem kazandırdı ( Demiryolları). Yalnız yolcu taşıyanlara yolcu treni, yük taşıyanlara da yük treni adı verilmektedir. Taşıdığı yolcu miktarına, süratine, yataklı olup olmamasına göre de yolcu trenleri; ekspres, mototren, posta, yataklı tren gibi adlar almaktadır.

Yük taşıyan trenlerin vagonları demiryolunun kapasitesine göre fazla lokomotif bağlanmak sûretiyle arttırılabilmektedir. Ayrıca özel yapılmış hava soğutmalı vagonlarla yiyecek maddeleri, tankerlerle de akaryakıt nakledilmektedir.

Trenlerin ekserisi raylar üzerinde tekerleklerle hareket ederler. 1970’li yıllardan sonra hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerde geliştirildi. Bâzı yerlerde tek raya asılarak teleferik gibi hareket eden tek raylı tren (monoraylar) kullanılmaktadır. Günümüzde tekerlekler üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km’lik bir hıza ulaşmışlardır. Ayrıca hava yastığı ya da manyetik alan üzerinde hareket eden trenlerin hızı saatte 450-500 km’yi bulmaktadır.
Önceki Paylaşımlar