UFO

UFO Unidentified Flying Objects (Tanımlanamayan uçan cisim)'in kısaltması. Halk arasında uçan dâire olarak da bilinen, mâhiyeti ve özellikleri tam tespit edilememiş olan uçan gök cisimlerine verilen ad. İngilizcede “kimliği belirlenememiş uçan cisim” anlamına gelen “Unidentified Flying Object” kelimelerinin baş harflerinden meydana geldiği için “UFO” denilmektedir.

UFO (inglizce) türkçe anlamı

1. [UFO (unidentified flying object) ] i. uçan daire
2. belirlenemeyen uçan cisim
1. [UFO (unidentified flying object) ]n. flying object not identifiable as being of terrestrial origin
2. alleged spacecraft of extraterrestrial beings
3. n. UFO
4. unidentified flying object
5. flying object not identifiable as being of terrestrial origin
6. alien craft from outer space
7. adv. free
8. given at no charge
9. plentifully
10. bountifully
abundantly,

UFO (türkçe) ingilizcesi

11. [UFO (unidentified flying object) ]n. flying object not identifiable as being of terrestrial origin
12. alleged spacecraft of extraterrestrial beings
13. n. UFO
14. unidentified flying object
15. flying object not identifiable as being of terrestrial origin
16. alien craft from outer space
17. adv. free
18. given at no charge
19. plentifully
20. bountifully
abundantly,

UFO (almanca) ingilizcesi

21. (unidentified flying object) n. flying object not identifiable as being of terrestrial origin
22. alleged spacecraft of extraterrestrial beings,

UFO (almanca) fransızcası

1. abbr. ovni

UFO (ingilizce) almancası

1. unidentified flying object) ]n. UFO (unbekanntes Flug-Objekt)

UFO (ingilizce) italyancası

1. [UFO (unidentified flying object) ] s. (Aer) oggetto volante non identificato

UFO (ingilizce) ispanyolcası

1. [UFO (unidentified flying object) ] s. (Abrev.) OVNI objeto volador no identificado

UFO (ingilizce) portekizcesi

1. [UFO (unidentified flying object) ] s. O.V.N.I. (Objeto Voador Não Identificado)
2. disco voador

UFO (ingilizce) flemenkcesi

1. [UFO (unidentified flying object) ] zn. UFO (unidentified flying object)
2. vliegende schotel
UFO Unidentified Flying Objects (Tanımlanamayan uçan cisim)'in kısaltması. Halk arasında uçan dâire olarak da bilinen, mâhiyeti ve özellikleri tam tespit edilememiş olan uçan gök cisimlerine verilen ad. İngilizcede “kimliği belirlenememiş uçan cisim” anlamına gelen “Unidentified Flying Object” kelimelerinin baş harflerinden meydana geldiği için “UFO” denilmektedir.

Gök yüzünde zaman zaman görülen fakat kimliği henüz tespit edilememiş olan cisimler geniş halk kitlelerini ve ilim adamlarını merak ve araştırmalara sevk etti. ABD’li bilim adamlarının 1950’li yıllarda yaptıkları araştırma ve gözlemler sonunda hazırladıkları raporda; Ufo görüntülerinin yüzde 90’ının parlak gezegenler, gök taşları, iyon bulutları, tan kızıllığı gibi astronomi ve meteoroloji olayları olduğu veya hava taşıtları, kuşlar, balonlar, projektörler ve sıcak gazlardan kaynaklandığı bildirildi. Daha sonraki yıllarda ortaya atılan çeşitli fikirler üzerine araştırma ve incelemeler genişletildi. Değişik zamanlarda yeni raporlar hazırlandı. 1973’te bir grup ABD’li bilim adamı tarafından yeni çalışmaları sürdürmek gâyesiyle Northfield’da Ufo Araştırmaları Merkezi kuruldu. Kanada, İngiltere, İsveç, Danimarka, Avustralya ve Yunanistan’da da Ufo’larla ilgili bâzı çalışmalar yapıldı. Ancak yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde Ufo’larla ilgili yeni ve değişik bilgiler elde edilemedi.

UFO'lar sadece bir yanılsamadan ibaret

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın gizlice yürüttüğü uzay araştırmalarında uzayda hayat olmadığı sonucuna varıldı. Rapora göre UFO'lar sadece bir yanılsamadan ibaret.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye göre İngiltere Savunma Bakanlığı'nın gizli olarak yürüttüğü UFO (Unidentified Flying Objects - tanımlanamayan uçan cisim) araştırması 2000 yılında sona erdi.

Şimdiye kadar sadece bir kişiye sunulan UFO raporu sonunda basına da açıklandı. 400 sayfalık rapora göre uzayda hayat yok, UFO'lar ise sadece bir yanılgıdan ibaret.

Hızlı plazmalar

Raporda UFO diye tabir edilen cisimlerin aslında gökyüzünde oluşan elektromanyetik plazma bulutları olduğu belirtiliyor.

Katı birer cisim gibi algılanabilen bu plazmalar çok hızlı hareket ediyor. Değişik renklere de bürünebildikleri için birçok kişi tarafından UFO sanılıyor.

Araştırmalar devam ediyor

Habere göre İngiltere Savunma Bakanlığı'nın uzay araştırmaları hala devam ediyor. Bilim adamları şimdi de söz konusu plazmaların yüksek teknoloji ürünü bir silah olarak kullanılmasının mümkün olup olmadığı araştırıyor.

CNNturk.com

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  UFO (anlam Ayrımı)

  UFO sözcüğü şu anlamlara gelebilir:

  UFO (grup)

  Müzisyenler

  Belçika Ufo Akını

  Belçika UFO akını ya da Belçika UFO dalgası, 1989 ile 1991 arasında yer alan, Belçika’da UFO gözlemlerinin olağanüstü bir şekilde arttığı dönemdir. Bu, Avrupa’da ülkelerindeki UFO akınları içinde en önemlisi olarak sayılır.

  Ufo Dinleri

  Ufo dini, dünyadışı varlıkları tanrılarla veya yarı-tanrısal varlıklarla eşitleyen ve insanlığı daha önceden varolan dünya dışı bir uygarlığın parçası olarak gören dinleri tanımlamakta kullanılan resmi olmayan bir terimdir. Bu tip dinlerin bağlıları uzaylı ...

  UFO (müzik Grubu)

  UFO 1969 yılında kurulan İngiliz rock grubu. Davulcu Andy Parker, solist Phil Mogg, basçı Pete Way ve gitarist Mick Bolton tarafından 1969 ağustosunda kuruldu. İlk başlarda ''Hokus Pokus'' olan isimlerini daha sonraları değiştirerek UFO adını aldılar.

  Dean

  1976 yılında Amerikalı müzisyen ve girişimci Dean Zelinsky tarafından üretimine başlanmış bir elektro gitar markasıdır. Bu gitarlar, kendine has kafa yapısı ile ünlüdür.

  Pixies

  Nirvana‘nın 90‘lı yıllarda yarattığı patlamanın tabanını hazırlayan gruplardan biri olan Pixies, belki de bu patlamada Nirvana‘dan bile daha çok pay sahibi. Boston‘lu dörtlü punk-rock kökenli inide rock ve alternatif akımlarını müzik piyasasının dikkatini çekecek ...