Uzay Istasyonu

Uzay Istasyonu

Uzay istasyonu, uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platform. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzay araçlarından başlıca farkı

UZAY ISTASYONU (türkçe) anlamı

1. Uzay çalışmalarının yapıldığı
2. içinde insanların yer çekimi olmayan ortamlarda çalışabildiği yapay uydu
3. uzay üssü.

UZAY ISTASYONU (türkçe) ingilizcesi

1. n. space station,

UZAY ISTASYONU (türkçe) fransızcası

1. station orbitale

UZAY ISTASYONU (türkçe) almancası

1. n. Raumstation


Uluslararası Uzay İstasyonu
Uluslararası Uzay İstasyonu
Uzay istasyonu, uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platform. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzay araçlarından başlıca farkı, hareket etmek için büyük roketlerinin olmamasıdır. Uzay istasyonlarına gitmek için bu tür hareket roketleri olan diğer uzayaraçları kullanılır. Uzay istasyonları, yörüngede haftalarca, aylarca hatta yıllarca kalmak üzere tasarlanırlar.

Uzay istasyonları, uzayda uzun süre kalmanın organizma üzerindeki etkilerini araştırmak için kullanıldıkları gibi, çeşitli bilimsel deneyler yapmak için de uygun bir mekan sunarlar. Halen uzayda en uzun kalma rekoru, Mir uzay istasyonunda 437,7 gün kalan Valeri Polyakov`a aittir.

İlk uzay istasyonu, Uzay Yarışı döneminde yörüngeye fırlatılan SSCB`ye ait Salyut 1`dir. SSCB uzaya 7`si Salyut serisinden, 1`i ise Mir olmak üzere 8 uzay istasyonu göndermiştir. ABD`nin uzay istasyonu Skylab 1970`li yıllarda kullanılmıştır. ABD, Skylab`dan sonra çeşitli uzay istasyonu planları yapsa da bunların hiç birini hayata geçirememiştir.

Uzaya gönderilen en büyük istasyon, çeşitli ulusların işbirliği içinde inşa ettikleri Uluslararası Uzay İstasyonu olmuştur.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Uzay Istasyonu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

uzay istasyonu uzay istasyonu
2009-09-14T12:16:37+03:00
uzay istasyonlarının bölümleri hakkında bilgi rica ediyoruz
0 Yorum Yap
uzay istasyonu uzay istasyonu
2009-09-12T16:38:59+03:00
uzay istasyonu hangi bölümlerden oluşur,bu bir ödev sorusudur,yardımcı olurmusunuz
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar