Video Görüntü sinyalini bir banda kaydeden ve tekrar televizyon ekranında görüntülemeye yarayan araç. Vidyo kayıt, ses kaydına benzer şekilde banda alınır (Bkz. Teyp). Vidyo bandının bir yüzünde çok ince taneli demiroksit tozları vardır. Vidyoda band bir makaradan diğerine sarılırken “kafa” olarak tarif edilen bobin altından geçer. Vidyo sinyali manyetik saha banda doğru yayılır. Band üzerindeki demiroksit zerreleri manyetik saha titreşimlerine göre yer değiştirirler.

VIDEO (almanca) türkçe anlamı

1. i. video (n)

VIDEO (inglizce) türkçe anlamı

2. i. video
3. video terminal
4. video filmi
5. televizyon [amer.]
6. s. ekran
7. video

VIDEO (türkçe) anlamı

8. televizyon görüntülerinin yayım ve alınışı ile ilgili olan.
9. videoteyp
10. televizyonun optik bölümü.

video (almanca) ingilizcesi

1. adj. relating to the transmission or reception of a televised image,n. visual part of a film or television (excluding the sound)
2. medium of television
3. video cassette (Informal)
4. short film made to go along with a song
5. music video
6. adj. relating to the transmission or reception of a televised image
7. n. video
8. device for recording sound and motion pictures on cassette for later viewing on a television screen
9. video film
video cassette,

VIDEO (türkçe) ingilizcesi

10. n. visual part of a film or television (excluding the sound)
11. medium of television
12. video cassette (Informal)
13. short film made to go along with a song
14. music video
15. adj. relating to the transmission or reception of a televised image
16. n. video
17. device for recording sound and motion pictures on cassette for later viewing on a television screen
18. video film
19. video cassette,

video (almanca) fransızcası

1. n. cassette vidéo (f)
2. film vidéo (m)
3. vidéo (m)
4. clip (m)

VIDEO (türkçe) almancası

1. n. Video
2. Videorecorder

video (ingilizce) italyancası

1. s. video
2. schermo
3. visore di televisore
4. videoterminale
5. video cassetta
6. videoclip
7. videoregistrazione
8. agg. (TV) del video

video (ingilizce) ispanyolcası

1. s. video
2. adj. video
3. referente a la televisión

video (ingilizce) portekizcesi

1. s. vídeo
2. adj. relativo a vídeo
3. televisivo

video (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. video (een opname en uitzendapparaat van een videocassette naar een televisie toestel)
2. videotape
3. bn. video-
4. van de televisie
video ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Video görüntü sinyalini bir banda kaydeden ve tekrar televizyon ekranında görüntülemeye yarayan araç. Video kayıt, ses kaydına benzer şekilde banda alınır ( Teyp). Video bandının bir yüzünde çok ince taneli demiroksit tozları vardır. Videoda band bir makaradan diğerine sarılırken “kafa” olarak tarif edilen bobin altından geçer. Video sinyali manyetik saha banda doğru yayılır. Band üzerindeki demiroksit zerreleri manyetik saha titreşimlerine göre yer değiştirirler. Videoda görüntü elde ederken, tamamen ters işlemler meydana gelir. Ses bandında 20 ile 20.000 Hz olan sinyal frekansı, video bandında 30 ile 4 MHz arasında değişir. Bu bakımdan videoda kafa ile band arasındaki mesafe önem kazanır. Band geçiş hızı da çok önemlidir. Normal olarak bir vidyoda hava aralığını temin eden silikon dioksit cam tabakanın kalınlığı 850x10-9 cm'dir. Band geçiş hızı 19 cm/sn (71/2 inç/sn)dir. Bandın hızı kafanın duruşuna göre izafidir. Kafa ekseni etrafında döndüğü için band kafa altından hızlı geçmiş olur.

Televizyon stüdyo programlarının hemen hepsi vidyo kayıt olarak banda alınır. Video yayınlarda görüntü çok net olduğu için canlı yayınlardaki görüntülerden fark edilemez Televizyon yayın istasyonlarında kullanılan bantlar 4 MHz'e kadar kayıt alabilecek özellikte ve 1 inç (2,54 cm) genişliktedir. Evlerde kullanılan bantlar daha ucuz ve 1/2 inç (1,26 cm) genişliktedir. Video kayıtları monokromatik (siyah-beyaz) ve renkli olabilir.

Video kayıt banttan başka plak şeklindeki disklere de alınabilir. Video kaydın kaliteli olabilmesi için diskin kayıt esnasında hızlı dönmesi gerekir. 8 inçlik (20 cm) çapındaki diskin dönme hızı dakikada 1500 devirdir. Disk üzerindeki kayıt izleri ya mekanik bir iğneyle veya optik olarak lazer ışını ile alınır. Video diskler, video bantlardan daha ekonomiktir. Video bantlara muhtelif zamanlarda kayıt imkanı bulunması banda ilgiyi arttırmaktadır.

Son zamanlarda elektronik şirketleri videoları dijital olarak hazırlamaya çalışmaktadırlar. Dijital videoların, daha iyi resim kalitesi, birkaç proğramı aynı anda kaydedebilme ve kasetlerin görüntü ve ses kaybına uğramadan sınırsız kopyalanabilmesi gibi üstünlükleri olacaktır. Dijital sistemle video ebatları ve bantları küçülecektir. Dijital video kayıt sisteminde, büyük ölçekli bir bilgiyi küçük bir teybe kayıt etme imkanı da doğmaktadır. Dijital video sinyalini kaydetmek için bugünkü videolardaki teknoloji kullanılmaktadır. Kayıt kafasının bir tanesi belli bir açıda kayıt yaparken, başka bir kayıt, kayıt kafasının değişik bir açısıyla yapılabilmektedir. Böylece, teybe daha fazla bilgi kaydetme ve ses kaybının daha az olduğu görülmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Türkçe videolar için http://video.turkcebilgi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Video Oyun

  Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.

  Video Oyunu

  Video oyunu, bilgisayar veya oyun konsolu gibi görüntü sinyali gönderen bir video ile görsel bir kullanıcı arayüzü (televizyon, monitör vs.) kullanılarak oynanan oyun türü.

  Video Kameralar

  Aralarında Sony, Philips, Panasonic, JVC gibi görüntü ve ses kayıt ve çalıştırma cihazları pazarında etkin 10 firma bir konsorsiyum oluşturup son kullanıcılara yönelik bir standart üzerinde anlaştılar. İlk olarak "Digital Video Cassette-DVC" olarak adlandırılan bu standart ...

  Audio Video Interleave

  AVI, Audio Video Interleave (Ses Görüntü Birleşimi) kısaltmasıdır, Kasım 1992'de Microsoft tarafından tanıtılan Windows için görüntünün (ing. Video for Windows) bir parçası olan çoklu ortam içerik biçimidir.

  Bilgisayar Ve Video Oyunları

  Bilgisayar Oyunları, bilgisayar kullanılarak oynanılan oyunlardır. Farklı oyun makineleri ve/veya bilgisayarlara göre üretilirler : PC,Commodore 64,PlayStation 2,PlayStation Portable,PlayStation 3,Xbox,Xbox 360,GameCube,Game Boy, Advance N-Gage, Mobile Games

  Google Video

  Google Video, Google tarafından işletilen, video dosyaları arşividir. Kuruluş tarihi ise 16 Haziran 2004'dür.

  Super Video CD

  Super Video CD veya SVCD normal CD`ler üzerine video görüntülerin kaydedilmesi için kullanılan bir kayıt standardıdır. Görüntü kalitesi VCD`den daha üstün, ama DVD`den daha düşüktür.

  Video.google

  Google Video, Google tarafından işletilen, video dosyaları arşividir. Kuruluş tarihi ise 16 Haziran 2004'dür.

  Video Google

  Google Video, Google tarafından işletilen, video dosyaları arşividir. Kuruluş tarihi ise 16 Haziran 2004'dür.

  Video Hosting

  Video barındırma, sağlayıcı tarafından video barındırma hizmetinin sunulduğu türdür. Video barındırma hizmeti veren internet siteleri hem video ekleme veya izleme hem de resim ekleme veya var olan resimlere bakma imkânı sağlamaktadırlar.

  Video Sanatı

  Video sanatı, televizyon veya sinemanın aksine, hareketli imgelere dayalı sanatsal işlerin bir alt türüdür. Görüntü ve/veya ses verilerinden oluşup analog veya dijital ortamlarda saklanabilir. Film ile arasında birçok paralellik ve ilişki olmasına rağmen video sanatı film ...

  Visionary (Video Albümü)

  Visionary: The Video Singles, Michael Jackson'ın eski hit teklilerinden oluşan kutu setidir. Sony BMG etiketi ile çıkmıştır.

  DVB Standartları (Digital Video Broadcasting)

  Sayısal Video Yayınlama, (İngilizce Digital Video Broadcasting kısaltması DVB olarak da bilinir), televizyon ve radyo yanında interaktif hizmetler (MHP, Mheg5, EPG, Teleteks, vs.) de aktarmaya yarayan sayısal televizyon yayın sistemidir. Yayın sistemini, içinde televizyon endüstrisinden ...