Voleybol Terimlerinin Anlamlari

VOLEYBOL TERİMLERİNİN ANLAMLARI VOLEYBOL TERİMLERİNİN ANLAMLARI
2010-01-06T13:56:27+02:00
Açı Kapatma: (Closing preferred angle) : Blok yapmakta olan oyuncuların yan yana gelememe durumunda görev aldıkları alanı kapatmak için uğraş vermeleri.

Açık Top: (Deep Set ) : Açık top oyun, fileden uzakta kurulur ve smaç hücum çizgisi yakınında gerçekleşecek şekilde tasarlanır. Bu kurgular, blok oyuncularının zamanlamasını bozmayı amaçlar.

Adam Adama Blok: (Man to man block) : Blokçuların birer hücumcuyu alarak birbirlerine yardım etmeden hücümcuya bire bir blok yapmaları durumu.

Adımlama: (approaching) : Smaç vuruşunun topa yanaşma tekniğinde ayakların yaptığı hareket.

Alan Savunması: (Perimeter Defense) :Arka hat defans oyuncularının, bitiş çizgisinden ve yan çizgilerden bir metre içerisi ile üç metre çizgisi arasında kalan alanda çalışması.

Altı-İki: (Six-Two) : Dört vurucu ve iki oyun kurucu kullanan altı oyunculu bir hücum yöntemi. Oyun kurucular ön hatta olduklarında vurucu, arka hatta olduklarında pasördür.

Arka Dublaj: (Back coverage) : Sahanın gerisinde kalarak arka alana gelecek topları bekleme.

Plase: (Dink) : Topa yavaşça vurulmasıdır; genellikle bloğun yanından veya üstünden aşırtılır. Ayrıca, topu filenin yakınında, defanstaki bir açığa doğru başarıyla göndermek anl***** gelir.

Pozisyon Hatası: (Position fault) : Servis atılırken veya servis karşılanırken hakem işaretini vermeden oyuncuların birbirlerinin önününe, sağına ve soluna geçiş yapmaları.

Parmak Pas:Yüksekten gelen topu, takım arkadaşına pas kaldırmak için kullanılan topa vuruş şekli.

Manşet:Top, parmak pas vuramayacak kadar alçak olursa, elleri birleeştirip kolları gergin tutarakkullanılan savunma biçimi.
Smaç:Kaldırılan pasa adım alarak iki veya dört numarada bulunan oyuncuların hücum için kullanılan topa vurma biçimi.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar