Yaya

Yaya

Yaya, trafikte yürüyerek ya da koşarak seyahat eden insanlara verilen ad. Bazı toplumlarda paten ve kaykay gibi küçük tekerlekli araçları kullanan kişiler de yaya olarak kabul edilir. Günümüzde bu terim çoğunlukla yolda ya da kaldırımda yürüyen insanlar için kullanılır.

YAYA (türkçe) anlamı

1. yürüyerek giden (kimse).
2. yürüyerek
yayan.

YAYA (türkçe) anlamı

3. 1 . Yürüyerek giden kimse:
4. Yaya gözüyle at
5. bekâr gözüyle kız alma.- Atasözü.
6. 2 . zarfYayan:
7. Galiba sen köprüyü bizim gibi yaya geçmiyorsun.- B. Felek.
8. Atasözü
9. deyim ve birleşik fiiller
10. yaya bırakmak
11. yaya kaldın tatar ağası
12. yaya kalmak

YAYA (türkçe) ingilizcesi

1. [Yaya]n. nan
2. nanny
3. mild wound
4. n. talent
5. n. arc
6. arch
7. bow
8. coil
9. coil spring
10. release
11. spring
12. string

YAYA (türkçe) fransızcası

1. piéton [le]

YAYA (türkçe) almancası

1. n. Fußgänger
Yaya, trafikte yürüyerek ya da koşarak seyahat eden insanlara verilen ad. Bazı toplumlarda paten ve kaykay gibi küçük tekerlekli araçları kullanan kişiler de yaya olarak kabul edilir. Günümüzde bu terim çoğunlukla yol ya da kaldırım yürüyen insanlar için kullanılır. Trafikte yayalar için karayollarının yanında yaya kaldırımları bulunur. Yoğun araç trafiği bulunan bölgelerde yayaların yolun karşısına geçebilmesi için trafik ışığı, yaya geçidi ya da üst geçitler bulunur. == Ayrıca bakınız == * Yaya geçidi * Yaya bölgesi * Yaya önceliği

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Yaya maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar