Yazım Kuralları tüm detayıyla proje ödevim ve bu hafta teslim etmem lazım yardım edin lütfen

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Yazım Kuralları

  YAZIM (İMLA)Büyük Harfler Nerede Kullanılır? Cümle Başında Mısra (dize) Başında Özel Adların Başlarında Ses Uyumu Nedir? Ek Fiil İle Sözü Birleşik Sözcükler Bitişik Yazılan Birleşik Sözcükler Ayrı Yazılan Birleşik Sözcükler Özel Adlar nasıl Yazılmalı? Sayılar ...

  TDK Yazım Kılavuzu

  TDK Yazım Kılavuzu günümüzde Türkçe hakkında yazım kuralları ve doğru yazım ile görevli resmî kuruluş olan Türk Dil Kurumu tarafından çıkarılan yazım kılavuzunun en son baskısı (24. Baskı) 2005 yılında yapılmıştır.

  Backus-Naur Form

  Adını bilgisayar programcılığının öncüleri John Backus ve Peter Naur`dan alan, 1950`lerin sonunda temelleri Backus`a ait bir makalede ortaya konmuş, formal dillerin yazım kurallarını tanımlamak için kullanılan bir yazım kuralları kümesi.

  ünlem Işareti

  Ünlem işareti (!) bir ünlem ardından duyguya vurgu yapmak için kullanılır. Türk Dil Kurumu`nun ``ünlem işareti`` tanımı şöyledir::"``Sevinç, kıvanç, acı, korku, şaşma vb. duyguları anlatan, bir doğa sesini yansıtan kelime veya cümlelerin sonuna konulan noktalama ...

  Nokta

  Kalemin defterde veya farklı alanda bıraktığı ize nokta denir.

  Iki Nokta

  İki nokta bir noktalama işaretidir.==Nerelerde Kullanılır?==1. Kendisinden sonra örnek verilecek cümlenin sonuna kullanılır:<br />``Yeni harfler alındıktan sonra eski yazı ile bir tek kelime bile yazmayan iki kişi görmüşümdür: Atatürk ve İnönü!`` (Falih Rıfkı Atay)``- ...

  Ayraç

  Ayraç, bir noktalama işaretidir. ==Türkçede kullanımı==* Cümle içinde, cümlenin yapısı ile doğrudan ilgili olmayan açıklamalar yapılması amacı ile kullanılır. Cümle içinde bir sözcük ya da cümleden sonra yapılması uygun görülen açıklamalar ayraç içine alınır.

  Eğik çizgi

  Eğik çizgi, bir noktalama işaretidir. Zaman zaman, aynı işaretin İngilizce isminden dolayı, işarete slaş da denir.==Kullanımı==1.

  Noktalı Virgül

  Noktalı virgül , bir noktalama işaretidir. Bunun dışında çeşitli bilgisayar programlama dillerinde farklı işlevler gören bir işaret olarak da kullanılır.==Kullanım Biçimi==1.

  Uzun çizgi

  Uzun çizgi, bir noktalama işaretidir.==Kullanımı==Yazıda satır başına alınan konuşmaları göstermek için kullanılır. Buna konuşma çizgisi de denir.

  Kısa çizgi

  Tire (Fransızca ``tiret``), ya da kısa çizgi bir noktalama işaretidir. (-) şeklinde sembolize edilir. ==Türkçede kullanımı==# Satıra sığmayan kelimeler bölünürken satır sonuna konur.

  Orhun Alfabesi

  Orhun alfabesi ya da Göktürk alfabesi (Azerice: Orxon əlifbası), (Moğolca: Höh-Türügiyn biçig, хөх Түрүгийн бичиг) Türklerin kullandığı ilk yazı sistemi olan ve Göktürkler'e ait Orhun Yazıtları'nda kullanılmasından ötürü bu adla anılan alfabedir.