Zarf

Zarf

Zarf içinde muhafaza ettiği maddenin dışardan görülmesini ve dışarıya sızmasını önleyen, kullanma maksadına göre şekillendirilmiş kılıf veya kab.

ZARF (türkçe) anlamı

1. Kap
2. kılıf
3. sarma. İçine mektup veya başka kâğıtlar konulan kâğıttan kese:Bir sabah kahvaltımı yaparken bana gösterişli bir zarf getirdiler.- A. Haşim. İçine fincan veya bardak oturtulan metal kap:Kenarları ezik bir çift altın kahve fincanı zarfını elinde evirir çevirirdi.- R. Enis. Bir fiilin
4. bir sıfatın veya bir zarfın anlamını zaman
5. yer
6. ölçü
7. nitelik
8. soru kavramları bakımından etkileyen kelime
9. belirteç: Az yaşamıştı. Geç kalınca utandı gibi.
10. 2. anlamı kahve fincanı zarf.

Zarf İngilizce anlamı ve tanımı

Zarf anlamları
    (noun) A metallic cuplike stand used for holding a finjan.
Zarf tanım:
,

ZARF (türkçe) ingilizcesi

1. [Zarf] adj. adverbial
2. n. adverb
3. calix
4. cartridge
5. cover
6. envelope
7. receptacle
8. sheath
9. shuck

ZARF (türkçe) fransızcası

1. enveloppe [la]
2. chemise [la]
3. contenant [le]
4. adverbe [le]

ZARF (türkçe) almancası

1. n. Adverb
2. Umschlag
3. Umstandsbestimmung
4. Umstandswort
5. adj. adverbial
Mektup, evrak gibi şahıs veya teşkilâtlarla ilgili özel yazışmalar kapalı, düz ve umumiyetle kağıttan yapılmış zarflarda taşınır. Bu tür zarflarda kolaylık olması için bir taraf zamklanmıştır. Zamk ıslatılarak açık olan kenar kapatılabilir. Zarf bir örtüdür. Zarfın PTT hizmetlerinde önemi büyüktür. Mektup ve evraklar dağılmadan, tahrib olmadan, ilgisiz kişilerin göremeyeceği bir şekilde üzerlerinde yazılı olan adrese ulaşmasını sağlar. Zarf üzerinde gönderenin ismi sol üst köşeye; gideceği adres ise sağ alt köşeye yakın yazılır. Düzgün yazılmış bir adres PTT dağıtıcısına büyük kolaylık sağlar. Balonlarda ve hava gemilerinde bulunan balon bölmeleri uçucu gazın kaybolmaması için şekil verilmiş bir nevi zarftır. Buradaki görevi gazın sızmadan bir arada kalmasını sağlamaktır. Mayınlarda kullanılan zarf da böyledir. Mayın zarfı, patlayıcı maddeleri toprak, su içinde ıslanmaya, mekanik sıkışmalara karşı korur. Patlayıcı madde ve ateşleme donanımı mayın zarfı içinde kalır. Derin sularda dahi su, zarftan iç kısımlara geçemez. Zarf, dilbilgisinde bir kelime çeşidi olarak mânâya yer, yön, zaman, nicelik azlık-çokluk, soru ifadesi kazandırmak için diğer kelimelerle birlikte kullanılır.
Önceki Paylaşımlar