zen

Zen, kökeni Hindistan'daki Dhyana (ध्यान) okuluna kadar uzanan bir Mahāyāna Budist okulunun Japonca'daki ismidir. Hindistan'dan Çin'e geçen okul burada Ch'an (禪) olarak ismini duyurmuştur. Tang Hanedanlığı döneminde Çin'de belli başlı Budist okullar arasına giren Ch'an, Çin'den Kore, Vietnam ve Japonya'ya yayılmıştır.

ZEN (almanca) türkçe anlamı

1. i. zen (m)

ZEN (inglizce) türkçe anlamı

2. i. Zen

ZEN (türkçe) anlamı

japonya'da xii. yüzyıldan beri yayılmış olan buda mezhebi.

ZEN (türkçe) anlamı

3. Kadın
4.
1. n. Buddhist religion practiced in Japan and subsequently in Korea and Vietnam
2. n. Zen
3. Buddhist religion practiced in Japan
4. n. Zen
Buddhist religion practiced in Japan,

ZEN (türkçe) ingilizcesi

5. n. Buddhist religion practiced in Japan and subsequently in Korea and Vietnam
6. n. Zen
7. Buddhist religion practiced in Japan
8. n. Zen
Buddhist religion practiced in Japan,

zen (almanca) ingilizcesi

n. Buddhist religion practiced in Japan and subsequently in Korea and Vietnam,

zen (fransızca) ingilizcesi

9. (m) n. Zen
10. Buddhist religion practiced in Japan,

zen (ingilizce) fransızcası

1. n. Zen
2. religion du bouddhisme pratiquée au Japon basée sur l'illumination intérieure

ZEN (türkçe) almancası

1. n. Zen

zen (ingilizce) italyancası

1. s. Zen
2. religione buddista praticata in Giappone e quindi in Korea e Vietnam

zen (ingilizce) ispanyolcası

1. s. Zen
2. religión budista practicada en Japón

zen (ingilizce) portekizcesi

1. s. Zen
2. versão do budismo praticada no Japão

zen (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. Zen (Japanse versie v. h. Boeddhisme
2. ook in Korea en Vietnam)
Zen, kökeni Hindistan'daki Dhyana (ध्यान) okuluna kadar uzanan bir Mahāyāna Budist okulunun Japonca'daki ismidir. Hindistan'dan Çin'e geçen okul burada Ch'an (禪) olarak ismini duyurmuştur. Tang Hanedanlığı döneminde Çin'de belli başlı Budist okullar arasına giren Ch'an, Çin'den Kore, Vietnam ve Japonya'ya yayılmıştır. 20. yüzyılda Batı'da tanımaya başlanan bu okul, İngilizce ve diğer Batı dillerine Zen ya da Zen Budizm ismiyle girmiştir.

Zen diğer Budist okulların arasından aydınlanma amacıyla yapılan meditasyona verdiği önemle ayırt edilir. Meditasyon anlamına gelen Çince zuochan (坐禪) ve Japonca zazen kelimeleri Ch'an/Zen kelimesinden türetilmiştir. Bu nedenle Batı'da yalnızca bir meditasyon pratiğinden ibaret olarak algılanan Zen aslında Budizm'in bir kolu, bir dindir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren Batı'da bir felsefe, bir yaşam tarzı, bir sanat akımı vb. olarak yaygınlaşmıştır. Ancak bu batılı bakış açısı, Uzakdoğu'daki Zen Budistlerin çoğunluğu tarafından paylaşılmamaktadır.

Zen Okulunun KökeniZen Okulunun en önemli savı Sakyamuni Buddha'nın öğretisinin sözle anlatılamayacağıdır. Söylenceye göre, Buda bir gün elinde bir çiçekle onun vaazını bekleyen öğrencilerinin önünde konuşmadan oturur. Öğrencileri arasından sadece Kasyapa Buda'nın mesajını anlar ve gülümser. Böylelikle Dhyana (Zen) Kasyapa'ya aktarılmıştır.

6. yüzyılda Kasyapa'nın 28. kuşaktan öğrencisi Bodhidharma Çin'e gelir ve Ch'an okulunu burada kurar.

Zen buddhistlerinin üzerinde özellikle durdukları ve çalıştıkları sutralar Lankavatara Sutra, Heart sutra,Shurangama Sutra,Diamond Sutra ve Platform Sutra'dır.

Zen Okulunun İlk Pirlerinin Listesi:

 1. Bodhidharma (skt. बोधिधर्म, Çince: Damo 達摩, Japonca: Daruma だるま) yaklaşık d.440 - yaklaşık ö. 528
 2. Hui-ke (慧可, Japonca: Daiso Eka d.487) - ö.593
 3. Seng-can (僧燦, Japonca: Konchi Sosan) d. ? - ö.606
 4. Dao-xin (道信, Japonca: Dai'i Doshin) d.580 - ö.651
 5. Hung Ren (弘忍, Japonca: Dai'man Konin) d.601 - ö.674
 6. Hui Neng (慧能, Japonca: Daikan Eno) d.638 - ö.713


Altıncı Pir Hui Neng'dan sonra Ch'an Budizm Tang Dönemi Çin'inde hızla yayıldı; aynı zamanda bir çok kola da bölündü. Bunların arasından Rinzai (Çince:臨済宗; Pinyin: Linji-zong) ansızın aydınlanma okulu ve Soto (Çince:曹洞宗; Pinyin: Caodong-zong) aşamalı aydınlanma okulu Japonya'da yayılarak burada günümüze kadar ulaşmıştır.

1191 yılında Zen Ustası Eisai tarafından Japonya'da kurulan Rinzai okulu Samuray sınıfı arasında yayılmıştır. Eisai'nin öğrencisi Dogen tarafından Japonya'ya 13. yy'da tanıtılan Soto okulu ise günümüzde 14.700 tapınağı ve yaklaşık 7 milyon takipçisiyle Japonya'nın en büyük Zen tarikatıdır.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki zen maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Zen Bahçesi

  Zen bahçesi (Japonca Karesansui 枯山水) bir çeşit Japon kayalık bahçedir. Kum, çakıl, kaya ve bazen çimen veya diğer doğal unsurlar içeren sığ bir kum bahçesidir. Popüler inanca göre Japon Zen rahipleri tarafından meditasyon amaçlı olara kullanılır.

  Zen Do Kai

  Zen Do Kai, Avustralya`da geliştirilen serbest stil bir savaş sanatıdır. Etkili bir kendini koruma sistemi arayan insanlar için geliştirilmiştir.

  Zen Ve Motorsiklet Bakımı Sanatı

  Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı: Değerlerin Sorgulanması (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values), ABD'li felsefeci Robert M. Pirsig'in 1974 yılında yayımlanmış olan bir kitabı ve nitelik metafiziğini konu eden ilk metinlerden biridir.

  Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı

  Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı: Değerlerin Sorgulanması (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values), ABD'li felsefeci Robert M. Pirsig'in 1974 yılında yayımlanmış olan bir kitabı ve nitelik metafiziğini konu eden ilk metinlerden biridir.

  Zen Ve Motosiklet Bakımı Sanatı

  Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı: Değerlerin Sorgulanması (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance: An Inquiry into Values), ABD'li felsefeci Robert M. Pirsig'in 1974 yılında yayımlanmış olan bir kitabı ve nitelik metafiziğini konu eden ilk metinlerden biridir.

  Zen Kaçıkları

  Beat Kuşağı yazarlarının önde gelenlerinden Jack Kerouac`ın, orijinal adı The Dharma Bums (Dharma Serserileri) olan kitabı. Kitap 1956 yılında Kerouac`ın San Francisco`nun beatnik dünyasındaki gerçek yaşam öyküsünün romanlaştırılmış şeklidir. Roman kahramanları da ...

  Lezley Zen

  Lezley Zen, 19 Şubat 1974 doğumlu ABD'li porno yıldızı. Leyzen Güney Karolina'da doğmuştur. AVN ve XRCO ödüllerine birçok kez aday gösterilmiş, ancak ilk AVN Ödülünü almak için 2005 yılına kadar beklemiştir.

  Zen Arcade

  ''Zen Arcade'', Amerikalı punk rock grubu Hüsker Dü'nün ikinci stüdyo albümüdür. 1984 Temmuz'unda SST Records tarafından yayımlanan albüm orijinalde iki plakta bir çifte albüm olarak yayımlanmıştır. ''Zen Arcade'' hoşlanmadığı ev hayatından kaçan ve dış dünyanın ondan da ...