Zeytin

Zeytin

Zeytin (Olea europaea), zeytingiller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü.

ZEYTIN (türkçe) anlamı

1. 1 . Zeytingillerden
2. Akdeniz ülkelerinde yetişen
3. 10-20 m yüksekliğinde
4. dalları dikensiz
5. yaprakları karşılıklı
6. küçük ve gümüş renginde
7. uzun ömürlü bir ağaç (Olea europaea):
8. Zeytin dededen
9. incir babadan kalmalı.- Atasözü.
10. 2 . botanikBu ağacın tazeyken yeşil
11. sonradan kararan
12. yüksek besin değeri taşıyan yağlı meyvesi.
13. 3 . sıfatBu ağaçtan yapılmış
14. bu ağaçla kaplamalı:
15. Zeytin baston.-

ZEYTIN (türkçe) anlamı

16. zeytingillerden
17. yaprakları karşılıklı
18. küçük
19. gümüşrenginde bir ağaç (olea sativa).
20. bu ağacın taze iken yeşil
21. sonradan kararan
22. yüksek besin değeri taşıyan yağlı meyvesi.
23. zeytin ağacından yapılmış
24. zeytin kaplamalı.

ZEYTIN (türkçe) ingilizcesi

1. n. olive,

ZEYTIN (türkçe) fransızcası

1. olive [la]

ZEYTIN (türkçe) almancası

1. n. Olive
Zeytin (Olea europaea), zeytingiller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü.

Zeytin boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı (tepesi), yaklaşık olarak artan boy kadar her sene genişler. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşelidir.

Mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert yaprakları sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. Yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprağın boyu 20-86 mm, genişliği de 5-17 mm’dir. Yaprakların ucunda sivri bir çıkıntı bulunur. Yaprağın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz sık ipeksi tüylerle kaplıdır.

Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil , olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen yağı bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır

Zeytin, ülkemizin önemli bir varlığıdır. Dünya zeytin üretici ülkeleri arasında; ağaç varlığı açısından ülkemiz 4’ncü, alan açısından da 6’ncı sırada yer alır. Böylece dünya zeytinyağı üretimine % 8 oranında katkıda bulunur, sofralık zeytin üretiminde de İspanya’dan sonra 2’nci sırada yer alır. Marmara Bölgesi’nin ağaç varlığı açısından ülkemiz içindeki payı da % 10 olarak belirlenir.

Kaynaklar

* Vikipedi
Önceki Paylaşımlar