Çıplak Afrodit Heykeli

Kısaca: Datça ya da antik çağdaki adıyla Knidos antik çağda en çok Çıplak Aphrodite heykeli ile ünlenmiştir. Praksiteles’in yaptığı heykel o kadar güzelmiş ve o kadar ünlenmiştir ki, heykeli görmeye başka kentlerden insanlar gelirmiş.O zamana kadar tanrı heykelleri çıplak yapılır ama tanrıça heykellerinin sadece gerdan ve bir göğsü açık olurdu. ...devamı ☟

Çıplak Afrodit Heykeli
Çıplak Afrodit Heykeli

Datça ya da antik çağdaki adıyla Knidos antik çağda en çok Çıplak Aphrodite heykeli ile ünlenmiştir. Praksiteles’in yaptığı heykel o kadar güzelmiş ve o kadar ünlenmiştir ki, heykeli görmeye başka kentlerden insanlar gelirmiş.

O zamana kadar tanrı heykelleri çıplak yapılır ama tanrıça heykellerinin sadece gerdan ve bir göğsü açık olurdu. Dünyadaki ilk çıplak tanrıça heykeli Datça'daki bu heykeldir. Knidoslular parlak dönemleri geride kalıp yoksullaştıklarında bile Bithynia Kralının büyük para önerisini geri çevirip heykelleriyle birlikte sıkıntıya katlanmayı seçtiler.

Heykel bu güne kadar bulunamadı ama kaidesi yerinde duruyor. 1967 - 1977 yılları arasında Amerikalılar heykeli bulmak için sondaj kazıları yaptılar ancak sonradan sondaj kazıları Türkiye tarafından yasaklandı. Kazılar hala Türk ekipler tarafından devam etmektedir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.