Çağatay Akyol

Çağatay Akyol (d. 1969, Balıkesir), ilk Türk erkek arpist. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda arp grup şefliği ve Anadolu Üniversitesi'nde akademisyenlik yapıyor.

Çağatay Akyol (d. 1969, Balıkesir), ilk Türk erkek arpist. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda arp grup şefliği ve Anadolu Üniversitesi'nde akademisyenlik yapıyor. Çağatay Akyol keman sanatçısı olma amacıyla 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdi ancak Doç. Kaysu Doğansoy Akyol'un solak olması sebebiyle kendisine arp çalmayı teklif etti. Teklifi kabul eden Akyol arp çalışmalarına Kaysu Doğansoy ile başlamış oldu. 1989'da Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olan Akyol 1991'de Alman Akademisyenler Bursu (D.A.A.D) ile çalışmalarına Berlin'de Marianna Schmidt Krickeberg ve Regina Hervig ile devam etti. 1993'te Berlin Devlet Müzik Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1996 yılına kadar Mahler Gençlik Senfoni Orkestrası üyesi olarak çok sayıda konserde yer aldı. Nejat Başeğmezler Arp Konçertosunu, Orhan Şallıel Solo Arp ve Keman için Parçayı ve Mahir Cetiz Instant Dream for Solo Harpı (Solo Arp için Anlık Rüya) Akyol'a yazmıştır.

Çaldığı orkestralar

* Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası * Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası * Bilkent Senfoni Orkestrası * Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası * Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası (2006-07) * İzmir Devlet Senfoni Orkestrası * Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası * Bursa Devlet Senfoni Orkestrası * Milli Reasürans * Borusan Oda Orkestrası * Akademik Başkent Oda Orkestrası * Berlin Runtfunk Senfoni Orkestrası (R.S.B.) * Dresdner Staats Kapelle (Şef Giuseppe Sinopoli yönetiminde) * Orchestre des Jeunes de la Mediterranée (Akdeniz Gençler Orkestrası) * Jeunes Musicales Weltorchester (Dünya Gençlik Orkestrası) * Gustav Mahler Jugendorchester (Gustav Mahler Gençlik Orkestrası)

Çaldığı festivaller

* Salzburg Müzik Festivali * Wien Modern * BBC Prohms * Festival Pontino di Musica (Ursula Holliger ile) * Amsterdam Mahler Festivali * Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Almanya, İtalya, Fransa ve Tacikistan'da resitaller verdi.

Albümleri

* 2009: Cihat Aşkın & Çağatay Akyol (Kalan Müzik) * 2004: Lirik-Arp ve Blokflüt (Kalan Müzik) * WHO'S WHO IN TURKISH CULTURE AND ART: Çağatay Akyol. Turkish Cultural Foundation. * Tur, Fırat. Meleklerin çalgısından Anadolu ezgilerine. Tempo. * 06-07 sezonu şef ve solistleri: Çağatay AKYOL, arp. Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çağatay Akyol ilgili konular

 • Taha Akyol

  1946 yılında Yozgat'ta doğdu. Babası Mustafa, annesi Fatma Akyol'dur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. İstanbul Üni
 • Akyol

  Akyol - Diyarbakır ili Silvan ilçesinin köyü
 • Hasan Akyol

  Hasan Akyol (d. 1943, Zonguldak, Türkiye), Türk siyasetçi.
 • Türkan Akyol

  Türkan Akyol, (d. 1928, İstanbul), Türk siyasetçi.
 • Akyol, Dargeçit

  Akyol, Mardin ilinin Dargeçit ilçesine bağlı bir köydür.
 • Akyol, Milas

  Akyol, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.
 • Fahri Akyol

  Fahri Akyol (d. 9 Mart 1990, Hamburg, Almanya) Almanya doğumlu türk futbolcu. 2011-12 sezonunun başında beri 1. Lig ekiplerinden Ankaraspor'da oy
 • Çağatay Akyol

  Çağatay Akyol (d. 1969, Balıkesir), ilk Türk erkek arpist. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda arp grup şefliği ve Anadolu Üniversites
 • Osman Akyol

  Osman Akyol (d. 1 Eylül 1969, Trabzon), Türk eski millî futbolcu. Samsunspor ile Galatasaray'ın eski futbolcularındandır.
 • Nihat Akyol

  Nihat Akyol (d. 1947, Ankara) Türk büyükelçi.