Çal, Denizli

Çal Denizli ilinin kuzeydoğusunda yer alan Uşak iline sınırı olan ve il merkezine 64 km uzaklıkta bulunan ilçe.Çal adı kayı boyu türkleri arasında sıkça kullanılır. Mayalanmak, sürmek, yüksek yer, yaylak anlamlarını taşır.

Çal Denizli ilinin kuzeydoğusunda yer alan Uşak iline sınırı olan ve il merkezine 64 km uzaklıkta bulunan ilçe.Çal adı kayı boyu türkleri arasında sıkça kullanılır. Mayalanmak, sürmek, yüksek yer, yaylak anlamlarını taşır.

Roma İmparatorluğu döneminde ait çeşitli kalıntıların bulunduğu Çal Anadolu Selçukluları devrinde Türklerin idaresine girdi. Çal bölgesinin kuruluşu 1072 yıllarına kadar uzanır. Selçuklunun Kayı boyundan gelen Türkler Çardak üzerinden Bugün adı Boğaziçi olan bölgeye yerleşmiştir. Baklanı kuran Abdi bey den sonra bu bölgeye gelen Hüsamettin dede Daha sonra Çal ve havalisini fethetmiştir. 19. yy. sonuna kadar Demirciköy olan ismi 19.yy.sonu itibarı ile Çal olarak anılmaya başlamıştır. II. Murat devrinde Osmanlı toraklarına katılan Çal 1886`da Denizli Sancağına bağlı bir kaza haline geldi. Kurtuluş Savaşı sırasında Çal Kuvayı Milliyesinin direnişi Çalın Yunanlılar tarafından işgalini engelledi. Çal Müftüsü Ahmet İzzet Efendi`ye Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı hizmetlerinden dolayı İstiklal Madalyası verildi.

Deniz seviyesinde 850 m yükseklikte kurulmuş olan Çal`ın nüfusu 3300`dür. 1.520 km² yüzölçümüne sahip ilçeye bağlı 8 belde belediyesi ve 23 köy bulunmaktadır. Coğrafi konumundan dolayı Çal ilçesinde akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özellikleri görülmektedir.

İlçe halkının büyük bir kısmı geçimini tarımdan sağlar. ilçede yetiştirilen ürünlerin başında üzüm gelir. Ayrıca bamya elma tütün sebze tahıl anason haşhaş gibi ürünler de yetiştirilmektedir. İlçede çimento ve meyve suyu fabrikası ile yetiştirilen elma ve üzümün muhafazası için soğuk hava depoları bulunmaktadır.

Denizli ve havalisinde "Çal kayması" tabiri 2.Abdülhamit döneminde piyasaya sürülen ve ilk Osmanlı kağıt para birimi olan "Kaime" dir

[1]


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çal, Denizli ilgili konular

 • Asıçal

  Ası erken veya eski manasına gelir.Buna bağlı olarak Asıçal erken çal veya eski çal manasına gelir. Çal kelimesi kayı boyu Türkleri arası
 • Baklan, Denizli

  Baklan, Denizli ilinin ilçelerinden biridir.
 • Bozkurt, Denizli

  Bozkurt, Denizli ilinin doğusunda yer alan ilçe. Denizli’ye uzaklığı 52 kilometredir.
 • Denizli (il)

  Denizli, Türkiye'nin bir ili. 2013 itibarıyla 963.464 nüfusa sahiptir.
 • Çal, Denizli

  Çal Denizli ilinin kuzeydoğusunda yer alan Uşak iline sınırı olan ve il merkezine 64 km uzaklıkta bulunan ilçe.Çal adı kayı boyu türkleri
 • Denizler, Çal

  Denizler Beldesi, Denizli İli, Çal İlçesine bağlı, Ege Bölgesi'nin iç kesiminde Denizli'nin kuzey doğusunda yer almaktadır.
 • Denizli'deki kütüphaneler

  Denizli'deki kütüphanelerin kuruluş yılı ve kitap sayıları aşağıdadır:
 • Denizli'deki kütüphaneler listesi

  Denizli'deki kütüphanelerin kuruluş yılı ve kitap sayıları aşağıdadır:== Özel ve araştırma kütüphaneleri ===== Üniversite Kütüphane
 • Yusuf Başkaya

  Yusuf Başkaya, (d. 1879, Denizli) - (ö. 21 Ocak 1947), Türk siyasetçi.
 • Naili Küçüka

  Naili Küçüka, (d. 1883, Denizli) - (ö. 9 Eylül 1952), Türk siyasetçi.
Çal, Denizli
Çal, Denizli