Çameli, Denizli

Çameli, Denizli ilinin bir ilçesidir.

Çameli, Denizli

Denizli ilinin bir ilçesidir.

TanımÇameli genellikle orman içersinde çok dağınık biraz dalgalı, birazda yayla karakterli bir arazi yapısına sahip olup, 33, 51 ve 37, 17 kuzey enlem ve boylamları arasında kalır.

İlçenin tüm yüz ölçümünün %75 i ormanlık alanlarla kaplıdır, Bu %75 lik alanın çok az bir kısmı bozuk orman alanıdır

DağlarıToros dağlarının batı kımında yer alan ilçenin en yüksek tepesi 3213 metre ile Akdağ dır. En Alçak Yeri İse 750 metre rakım ile Kolak Vadisidir. Diğer yükseltiler sırasıyla Gökpınar dağı (2087 m), Yaylacık Tepesi (2085 m), Yanlızca Tepesi (2030 m), Değirmentaşı Tepesi (1954 m), İnek Başı Tepesi (1847 m) dir.

Ovalarıİlçenin en büyük ovası ilçe çevresinde olup 5000 dekar dır. Ayrıca Kalınkoz, Yaylapınar, Arıkaya köylerinde Ova karakterinde olanlarda görülmektedir. Diğer Köylerde araziler yaylalarda dağlık, orman alanlarında engebeli ve eğimlidir

Akarsularıİlçede Elmalı ,Karabayır köylerindeki kaynaklardan çıkan sular Kirazlı yayla çayını oluşturarak Sarıkavak Köyünden Acıpayam ilçe sınırlarından geçen Dalaman çayına karışmaktadır.

İklim ve bitki örtüsüAkdeniz dağ iklimi tipi hüküm süren ilçemizdeki kışlar soğuk ve yağışlı yazlar serindir. Yağmurlar genellikle Ekim ayında başlar Nisan ayı sonlarına kadar devam eder. Kış Aylarında yağış genellikle kar halinde görülür. Ocak ve şubat aylarında yağan kar Mart ayı ortalarında (yüksek yerler hariç) kalkar. Genellikle hakim rüzgarlar Kuzey rüzgarlarıdır. İlçede en yüksek sıcaklık yaz aylarında 36 derece En düşük is e15-17 dereceler arasında seyreder. Yıl boyunca ortalama ısı 11-12 derecedir. En sıcak ayı Ağustos ayı olup 22 derecede seyrederken. En soğuk ayı olan Ocak ayında ise 1-1,5 derecedir.

İlçemizde Akdeniz Bölgesinin tipik bitki örtüsü olan maki bitki örtüsü genellikle yok denecek kadar azdır. Başta söylediğimiz gibi ilçenin %75 ormanlarla kaplıdır bunlar kızılçam, Ardıç Karaçam, ve Meşe topluluklarıdır.

http://www.cameli.gov.tr

}

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar