Çamlık, Selçuk

Çamlık, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle.

Çamlık, Selçuk

Çamlık köyü İzmir`inin Selçuk ilçesine bağlı ve 1991 yılında kurulan Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi ile ünlü bir köydür. Cumhuriyet dönemi öncesinde Aziziye adıyla biliniyordu.

Çamlık köyü Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi`nde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin de yer almaktadır.

Müze, Türkiye`nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolunun (inşası 1866-1976) Çamlık köyünden de geçmesi dolayısıyla kurulmuştur. Müzede, tarihe tanıklık etmiş 30 lokomotifin yanısıra, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel de yer almaktadır. Bir dönemin en önemli ulaşım ve taşıma aracı olan bu antika trenler, çocuk ve torunlarının, yılda 1-2 kez kendilerini ziyaret etmesini hasretle bekleyen yaşlı insanlar gibi hatırlanmayı beklemektedir.

Her yıl yerli-yabancı 10 bin civarında turist, müzeyi ziyaret etmektedir. Bu sayının artması için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) yetkililerinden, gezi programlarına müzeyi de dahil etmeleri rica edilmiştir.

Ayrıca, Atatürk de 1936 yılında beyaz tren ile gelerek Çamlık köyü`nde konaklamıştır. Müzede Atatürk`ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlamıştır.

Fotoğraflar

Bu site Hasan Büyükdağlı tarafından yapılmıştır..

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar