Çan

Çan tunç gibi, çınlayıcı mâdenlerden çeşitli boylarda yapılır. Bu âletin içinde asılı dil denen bir tokmak vardır. Dil çana vurunca ses çıkar.

Çan tunç gibi, çınlayıcı madenlerden çeşitli boylarda yapılır. Bu aletin içinde asılı dil denen bir tokmak vardır. Dil çana vurunca ses çıkar. Çanların büyüklerine “Pampana” da denir. Pampanalar önceleri tren istasyonlarında trenin geliş ve kalkışını bildirmek için kullanılırdı.

Eski zamanlarda, köy, kasaba ve hatta şehirlerde çan, bir işaret vasıtası, duyurucu olarak kullanılırdı. Hıristiyanlarda paskalya, yortular, milli günler, zafer, mağlubiyet, ibadet zamanları, çan çalınmaktadır. Ölümler, yangınlar ve çeşitli felaket haberleri, cemiyeti alakadar eden hadiseler de çanla duyurulurdu. Bunun için çanlar, olaylara göre ayrı ses tonlarında çalınırdı. Bu adetler Müslümanlarda yoktur. Bugün de kiliselerde ibadet zamanları, çan çalınarak bildirilmektedir. Bu çanlara “nakus” çalana ise “zangoç” denir.

Osmanlı İmparatorluğunda ise, çanla ilgili bir kanun çıkarılmıştı. Buna göre, Müslümanların çok olduğu yerde çan çalınması kesinlikle yasaktı. Tanzimat devrinde bu kanun yürürlükten kaldırıldı.

Haritası

Çan koordinatları: 48.607069, 21.324869

Diğer anlamları

Çan

İçinden sarkan tokmağının kenarlara vurmasıyla ses çıkaran madenden araç, kampana:
"Harp gemisinde çan, düdük ve insan sesleri birbirine karıştı."- F. R. Atay.

Çan
özel, isim

Çanakkale iline bağlı ilçelerden biri.


Çan

Türkçe Çan kelimesinin İngilizce karşılığı.
[can] n. tin, aluminum container; (Slang) jail, prison; (Slang used in Canada and the USA) toilet, bathroom; dismissal, firing from a position (or job, etc.) v. be able; be capable; be entitled v. preserve in jars, preserve in cans (of food); dismiss, fire from a position (or job, etc.)

Çan

içinde sarkan tokmağının kenarlara vurmasıyla ses çıkaran madenden araç.

Çan

Türkçe Çan kelimesinin Fransızca karşılığı.
airain [le], cloche [la]

Çan

Türkçe Çan kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Glocke

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  çan ileride önemli bir kaplıca merkezi olacaktır.çan''da bulunan KALEBODUR fabrikaları nedeniyle çan ve çanakkale bölgesi önemli bir yer durumundadır.çan gelecekte önemli bir ilçe olacaktır.çan''ın nüfusu şu anda 50.000 civarındadır.çan''a yapılan 18 mart üniversitesi çan ilçemizi bir az da olsa geliştirecektir.çan'' yatırım yapacak iş adamları hiç vakit kaybetmeden yatırım yapmalıdır.çan''da bir de elektrik sanrtali vardır.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çan ilgili konular

 • Çan, Çanakkale

  Çan, Çanakkale ilinin coğrafi olarak merkezinde bulunan bir ilçedir. Kuzeyde Biga ve Lapseki, doğuda Yenice, batı ve güneyde Çanakkale ve Bayr
 • Büyükpaşa, Çan

  Büyükpaşa, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale iline 79 km, Çan ilçesine 12 km uzaklıktadır.
 • Küçükpaşa, Çan

  Küçükpaşa, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale iline 65 km, Çan ilçesine 13 km uzaklıktadır.
 • Çan (alet)

  Çan, kökü tarih öncesi zamanlara dayanan bir çalgıdır. Çan sallanmağa başlarken, tokmakla vurularak ses çıkartılır. Verdiği temel notay
 • Çanspor

  Yetersiz
 • Karadağ (anlam ayrımı)

  Karadağ şu anlamlara gelebilir:
 • Çan (anlam ayrımı)

  Çan, şu anlamlara gelebilir
 • D 210

  D 210, Türkiye'de bulunan bir devlet karayoludur.
Çan
Çan