Çanakkale: Yolun Sonu

Çanakkale: Yolun Sonu 2013 yılı Türkiye yapımı Dram, Savaş, Tarihi film. Çanakkale Savaşı'nda yaşananları merkezine alan film, isimsiz kahramanlar üzerinden Çanakkale cephesini orada yaşananları, kısaca bu dramatik öyküyü yeni bir bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor.

Çanakkale: Yolun Sonu 2013 yılı Türkiye yapımı Dram, Savaş, Tarihi film. Çanakkale Savaşı'nda yaşananları merkezine alan film, isimsiz kahramanlar üzerinden Çanakkale cephesini orada yaşananları, kısaca bu dramatik öyküyü yeni bir bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Konusu Takvimler Nisan 1915'i gösterdiğinde I. Dünya Savaşı'nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale'de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan aylardır hiçbir şey elde edememiş haldedirler. Anzak güçleri daha sonra kendi isimleriyle anılacak olan Anzak Koyu'nda mağlup edilmişlerdir. İçinde isimsiz kahramanlar Muhsin ve Hasan kardeşlerin de yer aldığı Hilal-i Ahmer cemiyetine mensup destek birliği zorlu bir yol sonrası cepheye ulaşır. Ne var ki siperlere girdikleri anda savaşın tahmin edemedikleri sert ve acımasız yüzüyle karşılaşırlar. Muhsin oldukça keskin bir nişancıdır ama her gün ölümle buruna burunadırlar. Yüzbaşı İbrahim Adil, Muhsin'i keskin nişancı olarak görevlendirmiştir ve yüzbaşıdan istediği tek şey kardeşi Hasan'ın cephe gerisinde görevlendirilmesidir. Muhsin bir başka keskin nişancı olan Şeref ile beraber en ön saflardaki düşman askerlerini avlarken keskin hüneri ve Anzak'ları tek tek indirmesi de tüm koya adının duyulmasına neden olacaktır. Fakat Anzak kuvvetlerinin başındaki İngiliz Binbaşı Steward'ın bu namlı Türk askerine karşı manevrası da gecikmeyecektir Oyuncular * Gürkan Uygun - Onbaşı Muhsin, keskin nişancı * Umut Kurt - Hasan, Muhsin`in kardeşi * Berrak Tüzünataç - Behice Hemşire * Bahar Çokyaşa - Hatice, Hasan`ın karısı * Enes Egemen Güzel - Ali, Muhsin`in oğlu * Mahir Günşiray - Binbaşı A. Salim * Fikret Yıldırım Urağ - Yüzbaşı İbrahim Adil * Cem Baza - Yüzbaşı Faik * Tevfik Erman Kutlu - Asteğmen Muharrem * Özgür Dereli - Mülazım İsmet * Emir Çiçek - Enver Çavuş * Engin Öztürk - Mustafa Kemal * Mehmetcan Diper - Eyüp * İnanç Koçak - Kostas * Serdal Genç - Şeref * Serkan Genç - Eşref * Bağış Angigün - Bilal * Mert Kurdal - Yakup * Engin Yüksel - Mehmet Şefik * Cengiz Özkan - Türkü söyleyen asker * Stephen Chance - Binbaşı Steward, Anzak kuvvetlerinin komutanı * Ben Warwick - Onbaşı William Eagle, keskin nişancı * Emre Yılmaz - David * Dean Baykan - Rush * Ünsal Babayiğit - John

Film hakkında bilgiler

* Savaştan 98 yıl sonra yeniden gün yüzü gören özel ağır makineli tüfekler Genelkurmay Başkanlığının desteği ile de yeniden çalışır hale getirilerek filmde kullanıldı. Filmin gerçekçiliğinin en önemli unsurlarından biri bu olarak gösteriliyor. * Filmin çekim aşamasında, tüm görsel efekt süpervizörlüğü, görsel efekt kreatif katkıları ve görsel efekt uygulamaları ve de post prodüksiyonu yerli Digiflame firması tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.