Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanlığı

Çanakkale Boğazı`nın özellikle denizden yapılacak saldırılara karşı savunulması için kurulmuştur. Çanakkale Müstahkem Mevkii birinci sınıf müstahkem mevkii olmasının yanı sıra, buranın komutanı "kolordu komutanı" yetkisindedir. Müstahkem Mevkii Komutanlığı Karargahı Çimenlik Tabyası`ndadır. Bu komutanlık; 2. Ağır Topçu Tugayı (3., 4. ve 5. Ağır Topçu Alayları) ile Kale İstihkam Bölüğü, İstihkam İnşaat Bölüğü, Telefon (Muhabere) Bölüğü, Mayın Müfrezesi, Işıldak Müfrezesi, Müstahkem

Çanakkale Boğazı`nın özellikle denizden yapılacak saldırılara karşı savunulması için kurulmuştur. Çanakkale Müstahkem Mevkii birinci sınıf müstahkem mevkii olmasının yanı sıra, buranın komutanı "kolordu komutanı" yetkisindedir. Müstahkem Mevkii Komutanlığı Karargahı Çimenlik Tabyası`ndadır. Bu komutanlık; 2. Ağır Topçu Tugayı (3., 4. ve 5. Ağır Topçu Alayları) ile Kale İstihkam Bölüğü, İstihkam İnşaat Bölüğü, Telefon (Muhabere) Bölüğü, Mayın Müfrezesi, Işıldak Müfrezesi, Müstahkem Mevkii Cephane Depo Müfrezesi, Bolayır Cephane Depo Müfrezesi ve Deniz Taşıtları`ndan (3 motorbot ile 3 küçük tekne) oluşmaktaydı.

Osmanlılar tarafından duraklama ve gerileme dönemlerinde inşa ettirilen Kumkale, Çimenlik, Kilitbahir ve Seddülbahir kalelerinin tümüne Birinci Dünya Savaşı başlangıcında "Çanakkale Müstahkem Mevkii" adı verilmiştir. Cumhuriyet`ten sonra müstahkem mevkiin korunması Çanakkale`de bulunan I. Kolordu`ya verilmiştir. Gelibolu`da bulunan II. Kolordu ise Gelibolu Yarımadası`nı kara saldırılarına karşı koruyordu.

I. Kolordu 1947 yılında, Müstahkem mevkii Komutanlığı ise 1949 yılında lağvedilmiştir. O tarihten beri mevkiyi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nezdinde kurulan "Çanakkale Boğaz Komutanlığı" korumaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.