Çarlık Rusyası

Rusya İmparatorluğu, (Rusça: Российская империя; Rossiyskaya Imperiya) 1721 yılından, 1917 Rus Devrimi'ne kadar var olmuş devlettir. Rusya Çarlığı'nın ardılı, Sovyetler Birliği'nin öncelidir. 1866 yılında toprakları Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın belirli bölümlerini kapsamıştır.

Çarlık Rusyası, Rus tarihinde, 1547 yılında IV. İvan`ın Çar ünvanı almasıyla başlayan ve bazı kaynaklara göre 1721`de Çar Deli Petro`nun Rusya İmparatorluğu`nu kurmasıyla, bazı kaynaklara göre de 1917 Ekim Devrimi ile son bulan döneme denir.

Köken

16. yüzyılda, azalan Moğol ve Altın Orda baskılarıyla birlikte Moskova Prensliği bölge üzerindeki etkisini arttırmış, ve III. Ivan`ın son Bizans İmparator`unun kızı ile evlenmesi ile de Bizans`ın varisi olduğunu ilan etmiştir. Aristokratlar, olaydan sonra yönetimde Bizans geleneklerini sürdürmüşler. İstanbul`un Fethinin ardından bütün Ortodoks kiliselerinin başı sayılan Rus Ortodoks Kilisesi`nin Rusya`nın Roma ve Bizans İmparatorlukları`ndan sonra Üçüncü Roma olacağına dair kehaneti de Moskova Prensliği`nin bölgedeki Ortodokslar üzerindeki etkinliğinin artmasını sağlamıştır.

Korkunç İvan`ın 1547`de resmen Rus Ortodoks Kilisesi tarafından Çar ilan edilmesi ile Çarlık Rusyası kuruldu. Korkunç Ivan, Kazan Hanlığı ile yıllardır devam eden savaşları 1552 yılında başkent Kazan`ı alarak sonlandırdı. Daha sonra Astrahan Hanlığı`nı da ele geçiren Rusya`nın sınırları Orta Asya`ya dayanmış oldu.

Rus Hükümeti

Adıge ya da Çerkes sürgününde Çarlık Rusyası ve sonrası dönemler hükümetlerinin sorumlulukları vardır. Ama asıl sorumlu olanı,Adıge sürgününü uygulamaya koyduran kişi, 1861`de köleliği kaldıran ve bunun için liberal ve reformcu bir kişi olarak tanınan ve bir suikast sonucu öldürülen Rus çarı (1855-1881) II.Aleksandr ve onun hükümetidir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çarlık Rusyası ilgili konular