Çaykur Rizespor

Çaykur Rizespor, Türkiye'nin Rize ili merkezli futbol kulübü.

Çaykur Rizespor

{{Futbol kulübü bilgi | kulüpismi = Çaykur Rizespor | arma = Caykur_Rize_Spor_Logo.gif | tamisim = Çaykur Rizespor Kulübü | renkler = Mavi-Yeşil | takmaisim = Karadenizin Atmacası | kuruluş = 1953 | stad = Rize Atatürk Stadı | kapasite = 10,800 | başkan = Ekrem Cengiz | teknikdirektör = Rıza Çalımbay | lig = Turkcell Süper Ligi | sezon = 2005-2006 | pozisyon = Turkcell Süper Ligi, 9. | internet = www.caykurrizespor.org.tr | email = info@caykurrizespor.org.tr | pattern_la1= | pattern_b1=_greenstripes | pattern_ra1= | leftarm1=368dde | body1=368dde | rightarm1=368dde | shorts1=ffffff | socks1=ffffff | pattern_la2= | pattern_b2= | pattern_ra2= | leftarm2=92cafa | body2=50b084 | rightarm2=92cafa | shorts2=FFFFFF | socks2=FFFFFF |}} Çaykur Rizespor 1953 yılında Rize`de kurulmuştur. Maçlarını 10,500 kişilik Rize Atatürk stadında oynamaktadır. 2006-2007 Türkiye Süper Liginde bulunan Çaykur Rizespor`un teknik direktörü Rıza Çalımbay`dır.

Kulüp Bilgileri





Tarihi

Kulup, Kurtuluş Savaşının ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919 yılının 34. yıldönümü olan, 19 Mayıs 1953 yılında; Manifaturacı Yakup Temizel; Manifaturacı Atıf Taviloğlu; Manifaturacı İsmet Bilsel; Deftardar Yaşar Dömlekçioğlu ve Manifaturacı Muharrem Kürkçü tarafından 5 kişilik Kurucular Heyeti ile Rize`de, gençliğin beden ve kültürel yeteneklerini artırmak ve bu sahada sunulacak öğretilerle gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla, “Rizespor” adıyla kurulmuştur. Kulübün renkleri olarak benimsenen “sarı”, o zamanlar Rize`de bolca yetişen portakal ve limon narenciyesini, “yeşil” ise, halen Rizenin sembolü olan çayı temsil ediyordu. İlk başkanlığa, Kurucu Üyelerinden Yaşar Dömlekçioğlu seçilmiştir.

Rizespor`un, 1953`ten 1968`e kadar 15 yıllık amatör faaliyetinde, Ahmet Durmuş, Ali Durmuş (Milli Ali), Kenan Tiryaki, Mustafa Erol, İrfan Akaslan, Mahmut Salih Yavuz, Salih Kazanci, Ahmet Kemal Yavuz, Hamil Kazanci, Mustafa Veziroğlu, Yılmaz Özkan, Yılmaz Balta, Ahmet Fenci, Akif Fenci, Oktay Arayıcı (Tiyatro yazarı-Senarist), Abdullah Kıtır, Mustafa Kazdal, Abdullah Şeker ve Ömer Çakır gibi yerel futbolcular forma giymiştir.

1968 Yılında Tüzük Tadilatıyla Profesyonelliğe geçerek, Mavi - Yeşil Renkler altında Profesyonel Liglerdeki ilk mücadelesini Türkiye 3. Ligi`nden itibaren yapmaya başlamış, bu süre zarfında da bir daha Amatör Liglere düşmeden, 1978 - 1979 Futbol Sezonu`nda 2. ligdeki Şampiyonluğuyla, Türkiye 1. Liginde ilk defa oynama hakkını kazanmıştır.

9 Şubat 1991 yılında yapılan Olağanüstü Genel Kurul`la, Karadeniz Bölgesinin en büyük kamu kuruluşu olan Çaykur`la birleşerek, “Çaykur Rizespor Kulübü” adıyla o tarihten itibaren de Profesyonel Liglerdeki mücadelesini sürdürmektedir.

Lig Mücadeleleri



1. Lig: 1979-1981, 1985-1989, 2000-2002, 2003-2004, 2004-2005, 2005-2006,

2. Lig: 1974-1979, 1981-1985, 1989-1993, 1994-2000, 2002-2003

3. Lig: 1968-1974, 1993-1994

Tarihi Maçlar



  • 12 Şubat 2001 - Çaykur Rizespor 5-1 Beşiktaş (Rize Atatürk Stadı) Lig Maçı
  • 28 Ocak 2004 - Galatasaray 0-5 Çaykur Rizespor (Atatürk Olimpiyat Stadı) Türkiye Kupası 3. Tur Maçı
  • 30 Ekim 2006 - Trabzonspor 0-1 Çaykur Rizespor (Avni Aker Stadı) Lig maçı
  • 05 Kasım 2006 - Çaykur Rizespor 2-1 Galatasaray (Rize Atatürk Stadı) Lig Maçı


=Başkanları=
  • Ekrem Cengiz (20.06.1998 - ....)
  • Mehmet Cengiz (20.06.1998 - 14.06.2002)
  • Mehmet Hikmet Aslankaya (07.06.1997 - 20.06.1998)
  • Mehmet Cengiz (26.04.1996 - 07.06.1997)
  • Cemal Aydoğdu (10.03.1996 - 26.04.1996)
  • Ali Baba Çillioğlu (13.01.1996 - 10.03.1996)
  • İsmail Topçu (04.11.1995 - 12.01.1996)
  • Tuncer Ergüven (06.05.1995 - 04.11.1995)
  • Ruşen Kukul (01.04.1995 - 05.05.1995)
  • Tuncer Ergüven (19.04.1992 - 30.03.1995)
  • Süreyya Turgut (19.01.1992 - 14.04.1992)
  • Nejat Ural (30.03.1991 - 19.01.1992)
  • Hasan Basri Çillioğlu (23.06.1990 - 30.03.1991)
  • Hamit Oral (21.05.1990 - 23.06.1990)
  • Muharrem Kürkçü (10.01.1990 - 21.05.1990)
  • Ahmet AkyıldIz (02.07.1989 - 10.01.1990)
  • Şeref Keçeli (07.01.1989 - 02.07.1989)
  • Şadan Tuzcu (05.06.1988 - 07.01.1989)
  • M. Turgut Yılmaz (01.01.1987 - 05.06.1988)
  • Servet Takış (01.01.1986 - 31.12.1986)
  • Fehmi Ekşi (01.01.1985 - 31.12.1985)
  • Hasan Kemal Yardımcı (01.01.1984 - 31.12.1984)
  • Bahattin Coşkun (21.04.1968 - 03.04.1973)
  • Reşat Uçak (03.04.1973 - 07.06.1975)
  • Mustafa Zeki Rakicioğlu (07.06.1975 - 02.06.1978)
  • Köksal Mataraci (02.06.1978 - 03.07.1978)
  • Nuri Akbulut (03.07.1978 - 30.06.1980)
  • Paşa Ali Alaman (30.06.1980 - 23.06.1981)
  • Nuri Akbulut (23.06.1981 - 02.08.1981)
  • Ali Rıza Feyiz (02.08.1981 - 31.12.1983)


Geçmişte Kulüpte Oynamış Bazı Oyuncular





2006/07 Kadrosu

|valign="top"| |}

}

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar