çeçenistan

Çeçenya (Çeçence: Нохчийн Республика / Nohçiyn Respublika), Rusya'nın içinde özerk cumhuriyet. Çeçenistan olarak da bilinir. Başkenti Grozni'dir. Kuzeybatısında Stavropol Kray, doğusunda ve güneyinde Dağıstan ile Gürcistan, batısında İnguşya ve Kuzey Osetya yer alır.

ÇeçenistanÇeçenistan bayrağı
Çeçenistan bayrağı
Çeçenistan, Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından sonra İçkerya Çeçen Cumhuriyeti adıyla bağımısızlığını ilan etmesine rağmen sadece dönemin Taliban yönetimindeki Afganistan tarafindan ocak 2000'de tanındı. 1991'de yapılan seçimde ilk cumhurbaşkanı General Cahar Dudayev oldu.Boris Yeltsin sıkıyönetim ilan ederek savaşa devam etti. Temmuz 1992'de Çeçen-İnguş parlamentosu Latin alfabesini kabul etti. 1927'de Arap alfabesi kullanmak yerine Çeçen alfabesine geçtiler, Çeçenler Rusya ile federasyon anlaşmasını imzalamayı reddettiler.

1996'da çatışmalara son vermek amacıyla Zelimhan Yandarbiyev Ruslarla barış anlaşması imzaladı. O yıl geçici başbakan olarak Aslan Mashadov atandı. Ardından 1997'de rakibi Şamil Basayev'i geride bırakarak Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti'nin 2. cumhurbaşkanı oldu fakat 2005'te öldürüldü. Ölümünden sonra Argun'lu Abdul-Halim Sadulaev cumhurbaşkanı oldu fakat o da 17 Haziran 2006'da öldürüldü. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya anayasasına göre şu andaki devlet başkanı Dokka Umarov'dur. Uluslararası kanunlara aykırı olarak Rus ordusunun işgali altında bulunan İçkerya'da eski bir boksör olan Ramazan Kadirov'da Rusya tarafından, Rus yanlısı kukla hükümetin başına getirilmiştir. Meşru İçkerya güçleri ile Rus kuvvetleri ve bunların desteğinde ki kukla yönetim güçleri arasında ki savaş halen devam etmektedir. Ayrıca direniş lideri Dokka Umarov 5 müslüman kafkas bölgelerinin birleşerek Kafkasya Emirliğini kurduğunu 28.10.2007 yılında ilan etmiştir.

Coğrafi konumÇeçenistan'ın konumu
Çeçenistan'ın konumu
Büyük Kafkas Dağlarının kuzey kanadında yer alır. 19.300 km2'lik alanı üç coğrafi bölgeye ayrılır. Birinci bölgeyi, doruk çizgisi cumhuriyetin güney sınırını çizen Kafkaslar oluşturur. İkinci bölge, Terek ve Sunja ırmaklarının geniş vadilerinden oluşur. Kuzeydeki üçüncü bölge ise Nogay bozkırının engebeli düzlüklerinden oluşur.

Tarihçe

Çeçenler, 10.yüzyıldan sonra uzun bir dönem boyunca Ortodoks rahiplerin yönetiminde yaşadılar. 17. Yüzyılda bölgede yayılmaya başlayan müslümanlık 19. Yüzyıl ortalarında birinci din durumuna geldi. Çeçenler, batıda aynı dili konuştukları İnguşların yaşadığı bölgenin 1774'te Rusya'nın eline geçmesiyle uzun yıllar diğer Kafkas halklarıyla birlikte Ruslara karşı direndiler. 1917 Ekim devriminden sonra Terek-Dağıstan yerel hükümetine bağlandılar. 1920'de Sovyetler bölgede kesin denetimi sağladılar. 1991'de milli bağımsızlık hareketi başlattılar ve Rusya ile federatif mukaveleyi imzalamadılar. Yine aynı tarihte Çeçen ve İnguş cumhuriyetleri olmak üzere ikiye ayrılmışlardır.

Nüfusun etnik yapısı

Nüfusu 1.350.000'dir. % 82.9'u Çeçen % 10.9'u İnguş % 6.4'ü diğer halklardan oluşmaktadır. Savaştan önce Nüfusun yaklaşık yarısı Grozni ve diğer beş kent ve üç oblastta (vilayette ) bulunmaktaydı. Halen devam eden Çeçen-Rus savaşında büyük kayıplar verildiği için bu rakamlar sürekli değişmektedir.

Ekonomi

Çeçen ekonomisinin temeli petroldür. Petrol çıkarma tesisleri daha çok Grozni ile Gudermes arasındaki Sunja ile Terek Dağları'nda yer alır. Petrol boru hatları Hazar Denizi kıyısındaki Mohaçkale'ye, Karadeniz'de Tuapse'ye ve Donets Havzasına uzanır. Bölgede doğalgaz rezervleri önemli yer tutar. Sanayi ve ziraat orta düzeyde gelişme göstermiştir. Ulaşım ağırlıklı olarak demiryoluyla sağlanır. Demiryolu Terek ile Sunja vadilerini izleyerek Hazar Denizi kıyısındaki Astrahan ile Bakü'ye, Karadeniz kıyısındaki Tuapse'ye ve Azak denizindeki Rostov'a bağlanır.

Eğitim

Savaş öncesinde 3 üniversite, 12 teknikum ve 542 ortaokul vardı. Ve bu okullardan üniversitelerde 16.000, teknikumlarda 12.600 ve ortaokullarda 256.000 öğrenci öğrenim görmekteydi.

Kaynak

  • Vikipedi

çeçenistan

çeçenlerin ülkesi.
allah çeçen kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun.rusya gibi büyük bir devlete yıllardan beridir yenilmedik ve allahım izniylede yenilmeyeceğiz.Bir çeçen olarak milletimle gurur duyuyorum.Bir gün oraları görmeyi Allah nasip eder inşallah
allah yardımcıları olsun inş. bağımsızlığını kazanırlar
ALLAH TUM CECEN KARDESLERIMIZIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN ACILARINI ICTENLIKLE PAYLASIYORUM DAVALARINA GONULDEN KATILIYORUM
Lütfen,sizleri takip eden diğer T.C.vatandaşların da olduğunu düşünerek harita bilgilerini Rusça yazmayın.Muhakkak ki Türkçe karşılıkları vardır.Onları yazın.
ALLAH (C.C) YARDIMCILARI OLSUN.BÜTÜN MÜSLÜMANLAR BİR OLUP MÜSLÜMANLARA EZİYET EDENLERE SAVAŞMALIYIZ.BEN BİR KÜRT OLARAK ONLARA SONSUZ DESTEK VERİYOM.ALLAH BÜYÜKTÜR.ÇEÇENLER KOSKOCA RUSLARA KARŞI GELMİŞ BİR HALK ONLARLA GURUR DUYUYORUM BİR MÜSLÜMAN OLARAK.TEK YARADAN ALLAHTIR.TEK DİN İSLAMDIR.ALLAHU EKBER,
Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Bayrağı;

1990 yılından sonra uluslararası olarak tanınmıştır. İşbirlikçi hainlerin kendilerince uydurdukları bayraklar itibar görmemiştir. Bayrağın yeşil rengi İslam dinini, kırmızı rengi bağımsızlık mücadelesinde akan kanları simgelerken, bayrağın beyaz rengi ise parlak bir geleceğe uzanan yolu temsil eder. Oranı 8:1:1:1:1′dir.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Simgesi;

Ulusal motifleri çevreleyen çember içerisindeki Kurt, özgürlüğün simgesidir. Kurt sembolü, 18.yy'dan itibaren kullanılmaya başlanmış ve Çeçenler de gücün simgesi olmuştur. Çemberde bulunan 9 köşeli 9 yıldız, Çeçen kabilelerini (tuxum) temsil eder.
BiSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM ALLAH''ım şu çeçenistan halkına yardım eyle şu gencecik mücahitlerimize sabır ve kuvvet ihsaneyle şu amerikanın,israilin ve nerde bir fesat ülkevarsa (ALLAH)''IM sen belasınıver "AMİN" ALLAHU EKBER.
ALLAH CC SİZİN YARDIMCINIZ OLSUN İNSALLAH HİÇ BİR SUÇ CEZASIZ KALMAZ SİZ YETERKİ DUA EDİN ALLAH O RUSYANIN AMERİKANIN VE KAHPE İSRAİLİN TEZ ZAMANDA CEZASINI VERECEKTİR DİLERİM ALLAHIMDAN ONLARA ÖYLE BİR SON HAZIRLASINKİ HERKESE İBRET OLSUN ALLAH SİZİ KORUSUN VE YARDIMCINIZ OLSUN DUALARIM SİZİNLE


İlgili konuları ara

Yanıtlar