Çelik Gülersoy

thumb|right Çelik Gülersoy (d. 23 Eylül 1930 Hakkari - ö. 6 Temmuz 2003), İstanbul üzerine kitaplarıyla ve eski yapıların onarılması konusunda gösterdiği çabayla tanınan yönetici, turizmci, yazar, hukukçu.

1930 yılında Jandarma Subayı olan babası Akif Müftüoğlu`nun görevi sebebiyle olan Hakkari`de doğdu. 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti`nin 10. yılı kutlanırken ailesi İstanbul`a, günümüzde Kariye Müzesi olarak turizme açılmasında önemli rol aldığı, semte taşındılar. Bir yıl sonra, 1934 yılında, Yıldız`a taşındılar. İlk ve orta eğitimini İstanbul`da tamamladı. Beyoğlu Erkek Lisesi`ni en başarılı şekilde tamamladı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ne girdi. 1959 - 1960 yıllların askerlik görevini yaptı.

Öğrenciliği sırasında girdiği Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu`nda (TTOK) önce hukuk müşaviri ardından da genel müdür oldu. TTOK`nın kültür ve turizm alanındaki çalışmalarını geliştirdi. Bu çalışmaları nedeniyle 1978 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından ``cavaliere``, 1979 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ``Ordre National du Merite`` nişanları ile 1980`de Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı`nca ``şeref plaketi`` verildi. 1986`da Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından ``onursal doktor`` unvanı verildi.

Çelik Gülersoy, İstanbul`da TTOK`nın olanaklarıyla Çamlıca Tepesi, Kariye Camisi, Sultanahmet`teki Söğükçeşme Sokağı gibi kentsel mekanları yeniden düzenleyerek ve Yıldız Parkı`ndaki Malta Köşkü, Çubuklu`daki Hıdiv Kasrı, Sultanahmet`teki Yeşil Konak, Emirgan Korusu`ndaki Sarı ve Beyaz köşkler gibi tarihsel yapıları onartarak bunlara yeni işlevler kazandırılmasını sağladı.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar