çift yıldız

Çift yıldız, ortak kütle merkezlerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşan bir yıldız sistemidir. Bu yıldızlardan daha parlak olanı ana yıldız, diğeri ise eşlik eden ya da ikincil yıldız olarak adlandırılır.

Çift yıldız

300px|thumb|Birbirini kapatan Çift Yıldız Çift yıldız, birbirinin merkezi kütlelerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşan bir yıldız sistemidir. Her iki yıldız için de; diğer yıldız eşlik eden yıldızdır. Son araştırmalar, yıldızların büyük bir çoğunluğunun iki ya da daha fazla yıldızdan oluştuğunu göstermektedir. Çift yıldız ya da çoklu yıldız sistemleri astrofizik için oldukça önemlidir; çünkü yörüngelerinin incelenmesiyle kütleleri öğrenilebilir. Bir çok tek yıldızın da kütleleri, çift yıldızların incelenmesiyle tahmin edilmektedir.

Çift yıldız, birbirine oldukça yakın iki yıldızdan farklıdır; Dünya`dan baktığımızda birbirlerine çok yakın gözükebilirler; ancak birbirlerine yerçekimi ile bağlı değillerdir.Çift yıldızlar ise sadece optik olarak ya da spektroskopi gibi endirek teknikler uygulanarak keşfedilebilirler. Eğer ki; çift yıldız belli bir çizgi halinde birbirlerinden uzaklaşıyorsa; birbirlerini kapatırlar; ve bu güneş ve ay tutulmalarına benzer.

Çift yıldız sistemleri kütlelerini değiştirebilirler; bu da tek yıldızların evrimle ulaşamayacağı bir basamaktır. Örnek çift yıldızlar arasında; Algol, Sirius ve Cygnus X-1`dir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar