Çiftlik, Niğde

Çiftlik, Niğde ilinin bir ilçesidir. İlçenin adı eski bir sığır çiftliğinden kaynaklanır. Bölge Melendiz (Malandusa) olarak ta bilinir.

Çiftlik, Niğde ilinin bir ilçesidir. İlçenin adı eski bir sığır çiftliğinden kaynaklanır. Bölge Melendiz (Malandusa) olarak ta bilinir.

Çiftlik ilçesi Niğde Merkeze 67, Aksaray`a ise 65 km mesafededir. Niğde merkeze 32 km mesafede dağ yolu diye bilinen bir yol daha mevcut olup yolun stabilize olması ve kış aylarında yoğun kar nedeni ile kapanması ulaşımı engellemektedir. Bu yol üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Çiftlik ilçesine bağlı 4 kasaba (Azatlı, Bozköy, Divarlı, Kitreli) ve 7 köy (Asmasız, Sultanpınarı, Ovalıbağ, Çardak, Mahmutlu, Kulaköy, Şeyhler) vardır.

Yakınlardaki höyükte bol bol tarihi eser bulunmakla beraber Çiftlik`te obsidyen taşları boldur.

Çiftlik: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 36.345 olup, 2772`si ilçe merkezinde, 33.573`ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 11 köyü vardır. Yüzölçümü 919 km² olup, nüfus yoğunluğu 40`tır. İlçe toprakları orta yükseklikteki dalgalı düzlüklerden meydana gelir. Güneyinde Melendiz Dağı, güneybatısında Hasan Dağı yer alır. Başlıca akarsuyu Beyazsu`dur.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri elma, fasulye, buğday, arpa, üzüm ve patatestir.Özellikle patates çok üretilir.Oranın yerel şivesi ile patatese pates ve tomeste denir. Hayvancılık gelişmiştir. En çok koyun beslenir. Sepicilik, dokumacılık, keçecilik, halıcılık başlıca el sanatlarıdır. İlçe merkezi Beyazsu Deresi kıyısında kurulmuştur. Merkez ilçeye bağlı bucakken 9 Mayıs 1990`da 3644 sayılı kanunla ilçe oldu.

Dış bağlantılar

  • http://melendizliler.net
  • http://www.melendiz.tr.cx
  • http://www.nigdeli.net www.nigdeli.net Nigde Web Portalı
  • http://www.kemerhisar.net www.kemerhisar.net
  • http://www.yesilbor.com www.yesilbor.com


}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çiftlik, Niğde
Çiftlik, Niğde