çorba

Kökeni Sanskritçe’den gelen İngilizce çorba (soup) kelimesi, ‘iyi beslenme’ anlamı taşır.Yaklaşık 10 bin yıl öncesinde çorba hazırlandığını ve içildiğini gösteren kayıtlar bulunmaktadır. Çinde 2400 yıllık çorba arkeologlar tarafından Şian antik kentinde bulundu.

Çorba

İnsanlığın çorbayla tanışması, M.S. 3. yy`a rastlıyor. O devrin azizlerinden olan St. Patroklus, arpa ekmeğini suya batırıp üstüne tuz serperek yermiş. Bu daha sonraları, karanlık çağlardan itibaren Avrupa`nın beslenme sistemine girecek çorbanın ilk hali olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa`da alta ekmek koyup, üstüne su veya etsuyu dökerek yapılan çorba çeşidi bugün Fransızlar`ın ünlü ``soğan çorbası`` olarak hala yerini koruyor

Çorbanın bugün bildiğimiz halini almasını ise, Pierre François la Varenne`le başlar. 1651 yılında yazdığı ``Le cuisinier français`` adlı kitapta bu konuda devrim yaratan Varenne`den önce, suyun ve etsuyun içinde yüzen ekmek dilimleri yani ``sop``lar önemliyken, Varenne suyun kendisini öne çıkarmıştır. Hatta Reay Tannahill, ``Tarihte Yemek`` adlı kitabında, orta çağda çorbanın içinde sunulan ``sop`` adedinin ev sahibinin bonkörlüğü veya cimriliği konusunda belirleyici bir özellik olduğunu anlatır. Hazır çorbanın ilk örnekleri ise 17. ve 18. yy`larda özellikle yolcular tarafindan kullanılan ``cep çorbası`` (pocket soup) şeklinde görülür. Et artıklarından konsantre olarak sert yapıştırıcı kıvamında yapılan cep çorbası, senelerce dayanırmış. Parça parça koparılarak kullanılan bu çorba, sıcak suyun içinde eritilirmiş.

Dış Baglantılar

Kaynaklar

Vikipedi

çorba

sebzeyle ya da etle hazırlanan sıcak, suluca yemek.

çorba

Türkçe çorba kelimesinin İngilizce karşılığı.
[CORBA (Common Object Request Broker Architecture) ] n. soup, gippo, mess, potage

çorba

Türkçe çorba kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Suppe

İlgili konuları ara

Yanıtlar