Ödemiş

Ödemiş: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 124.968 olup, 51.620’si ilçe merkezinde, 73.

Ödemiş

Ödemiş: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 124.968 olup, 51.620’si ilçe merkezinde, 73.348’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 38, Bademli bucağına bağlı 5, Birgi bucağına bağlı 10, Kaymaklı bucağına bağlı 11, Ovakent bucağına bağlı 14 köyü vardr. İlçe topraklarının kuzeyinde Bozdağlar, güneyinde Aydın Dağları orta kesimlerinde ise Küçük Menderes Ovası yer alır. Dağların yüksek kesimlerinde sayfiye olarak kullanılan yaylalar vardır. Başlıca akarsuyu Küçük Menderes Irmağıdır.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri patates, üzüm, incir, pamuk, arpa, tütün ve zeytin olup ayrıca az miktarda soğan, mısır, mandalina ve baklagiller yetiştirilir. Hayvancılık gelişmiştir. Köylerde ipekböcekçiliği yapılır. Çırçır atölyesi, buz ve zeytinyağı fabrikaları başlıca sanayi kuruluşlarıdır. İlçe merkezi, Küçük Menderes Ovasının kuzeyinde kurulmuştur. İl merkezine 114 km mesafededir. Torbalı’dan ayrılan bir hat, Ödemiş’i İzmir-Aydın demiryoluna bağlar. Bağları, yeşile bürünmüş dağları ve Gölcük Gölü meşhurdur. Belediyesi 1898’de kurulmuştur.

Ödemiş

İzmir iline bağlı ilçelerden biri.
ödemişe 4km masafedeki günlüce köyü 1000 den fazla nufusu olan küy. veyazın 500 600 nufusu ile türkiyenin belkide dünyanın en güzel çam fidanlarının yetiştirilip güzel yurdumuzun yemyeşil ormanlara sahip olmasında katkısı bulunan. subatan ve ardıcak yaylasını ödemiş ilçesi belde ve köyleri listesi ve haritasında göremediğimi bu siteyi hazırlayanlara hatırlatmak istedim.saygılarımla.
ödemiş gerçekten çok güzel bir ilçedir.aydınoğullarının beyliği olan birgitarihi güzellikleri ve dokusuyla gezmeye değer bir beldedir.ayrıca krater gölü ile gölcük,kışın kayak merkezi ile ve yazın serinleyebileceğiniz harika bir bozdağ güzellikleri ile gezip görmeye değer beldelerimizdir.bu üç beldeyi mutlaka görmenizi öneririm.
ödemiş gercekden cok güzelleşmiş ödemiş bellediye başkan na ve tümcalışanlarada cok cok teşekürler arkadaşlar.
ben ödemişli deyilim ama benim tüm kalpim ve de ölürsem beni ödemişe kömün derim vahsiyedim var ben aslen adanalıyım ama ben ödemişi 1978 den 1983 kadara ödemişde kaldım bu yüzden ben ödemişi cok cok seviyorum sayın büyüklerim sayın kaymakamım ve belediye başkanım vede ödemiş emniyet amirlerimede selamlarımı sunarım
selam ve saygılar cafer deniz

Yanıtlar