Ömer Lütfi ArgeşoÖmer Lütfi Argeşo veya Ömer Lütfi/Lütfü Bey Osmanlı Meclisi Mebusanı 4. Döneminde (son) ve T.B.M.M. 1. Dönem`de Karahisarı Sahip (Afyonkarahisar) milletvekilliği, ve ilk TBMM tarafından teşkil edilen hükümette Nafia Vekilliği (Bayındırlık Bakanlığı) yapmış asker ve siyasetçidir.

1880 İstanbul doğumludur. Harp Akademisi`ni bitirdikten sonra Hamburg`da Askerlik Okulu`na gitmiştir. Yunan işgalinin ilk dönemlerinde Salihli, daha sonra Afyon`da konuşlanan 23. Tümen`in komutanlığını yürütmüştür. Son Osmanlı Meclisi Mebusan`ında (12 gün) mebusluk yaptıktan sonra Ankara`ya geçerek T.B.M.M. 1. Dönem`e Afyonkarahisar temsilcisi seçilmiştir. İlk hükümette sağlık nedenleri ile ayrılan İsmail Fazıl Cebesoy`un yerine Nafia Vekilliği yapmış, bu görevini II. İcra Vekilleri Heyeti`nde de sürdürmüştür.

Cumhuriyet`in ilanından sonra siyasetten çekilmiş, emekli hayatı yaşamıştır. 16 Kasım 1942`de vefat etmiştir. Dört çocuk babasıdır (Fikret Argeşo, Samiha Argeşo, Sait Semih Argeşo ve Mehmet Sait Argeşo). Eşi Fatma Saide Argeşo 20 Ocak 1975`de vefat etmiştir. } }}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ömer Lütfi Argeşo ilgili konular