--}}

Ömer Sabuncu

Ömer Sabuncu (d. 1965, Şanlıurfa), Türk hattat ve ebru sanatçısı. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa`da tamamladı. 1989`da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü`nü, 2001`de Harran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Piyasa Araştırmaları ve Reklâmcılık Bölümü`nü, 2005`te ise Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`ni bitirdi. Halen Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı`na yüksek lisans yapmak

Ömer Sabuncu (d. 1965, Şanlıurfa), Türk hattat ve ebru sanatçısı. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa`da tamamladı. 1989`da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü`nü, 2001`de Harran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık Bölümü`nü, 2005`te ise Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`ni bitirdi. Halen Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı`na yüksek lisans yapmaktadır.

Hattat Mustafa Kaçar`dan 5 yıl sülüs ve nesih meşk etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın Şanlıurfa`da açtığı Türk Süsleme Sanatları, Hüsn-i Hat ve Geleneksel Ebru kurslarına katılarak sertifika almıştır. 2001 yılında amatörce ebru çalışmaya başlamış, 2003 yılında Ş.Urfa`da Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın organize ettiği Geleneksel Ebru Tanıtım ve Sergisi`nde ebru sanatçısı Timuçin Tanarslan ile tanışmış; sonra, onun Ankara`daki atölyesinde bir süre eğitim görmüştür. O günden beri ebru çalışmalarını Timuçin Tanarslan`la sürdürmektedir.

Şanlıurfa Belediyesi`nce ilk defa 2005 yılında düzenlenen Geleneksel Ebru Yarışmalarında 2005 ve 2006 yıllarında birincilik aldı. Çalışmalarıyla Şanlıurfa`da değişik zamanlarda 3 kişisel, 6 karma olmak üzere toplam 9 sergiye katılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bağlı İl Kültür Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi`nde, Şanlıurfa İl Müftülüğü`ne bağlı olarak Yıldız Meydanı Ebru Atölyesi`nde, İl Kültür Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle de Kültür Müdürlüğü Ebru Atölyesi`nde ebru hocalığı yapmaktadır.

Türk-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.