Ören, Akçadağ

düzenle|Eylül 2007

COĞRAFİ YAPI

Ören Kasabası Türkiye`nin coğrafi bölgelerinden Doğu Anadolu Bölgesinin yukarı fırat bölümünün Malatya ilinin Akçadağ ilçesi idari sınırları içerisinde yer almaktadır. Ören Kasabası Akçadağ ilçesinin güneybatısında kalmaktadır. bu ilçeye 10 kmlik asfalt yolla Malatya iline de 47 km lik asfalt yolla bağlıdır. Ören Kasabasının kuzeyinde ikinciler köyü güneyinde Karaterzi köyü,Dedeköy doğusunda Altunlu köyü kümekavak köyü batıda ise Bölüklü köyü ve Dedeyazı köyü ile sınırlanmıştır. Ören Kasabası düz bir sahaya karşılık gelmektedir. Dağlık kütleler köy sınırları dışında batıda ve kuzeyde sıralar halinde uzanmaktadır. Kasabanın iki önemli akarsuyu vardır. bunlar Hasarderesi ve Altunlu deresidir. iki akarsuda kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda akmaktadır.

Ören kasabası sınırları içinde 1 köy 2 oba 6 mezra yerleşmesi bulunmaktadır. bu mezra ve oba yerleşmeleri ile merkez kasaba üç mahalle olarak idare edilmektedir. Hisardese köyü ise ayrı bir mahalle olarak idare edilir. Merkez kasaba,oba,mezra köy yerleşmelerinin hepsi toplu dokulu yerleşme özelliği göstermektedir.

ULAŞIM

Ören Malatya arası 44 Km olup belediye tarafından 1999 yılında Ören Koop tarafından minibüs işletmeciliği kurulmuş olup 15 adet minibüs işletmecisi tarafından ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşım haftanın her günü sabah saat 07:00`dan başlayarak her saat başı akşam 19:00 a kadar ulaşım sağlanmaktadır. Araçlar Ören çarşı merkezinde hareket etmektedir. Malatya`da ise eski köy garajındaki 10 numaralı yazhanede hareket etmektedir.tamam

ÖREN BELEDİYESİ [1] Örnek.ogg

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.