Özgür Akın (d. 1974, Konya), Türk iş adamı.

Özgür Akın

Özgür Akın (d. 1974, Konya), Türk iş adamı.
Özgür Akın, çocukluğunu aynı zamanda doğum yeri olan Konya'nın Seydişehir ilçesinde geçirmiştir. 1994’te Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü tamamlayarak, 1998’de Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümünde eğitim aldı. Daha sonra kendisini dünyaya teknolojisine fayda sağlama amacına adayarak 2002’de Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans ve 2006’da Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bir yandan eğitimine devam eden Akın, 12 Nisan 1995 yılında yazılım firması olan Akınsoft'u kurdu, 4 Aralık 1996 yılında ise şirketleştirdi. Şirket kuruluş aşamasından bu yana hiçbir sermaye desteği almadan büyümeye devam ederek, halen Konya'da ve İstanbul'da 100'ü aşkın çalışan sayısıyla sürmeye devam etmektedir.
Akın'ın bilime olan merakı pek çok üniversite öğrencisi tarafından takip edilmektedir. Akın 2011 - 2012 Öğretim yılları içerisinde 12 farklı üniversiteye konuşmacı olarak katılmıştır. Akın, 2004 – 2006 yıllarında Selçuk Üniversitesi,Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini günümüzde halen aktif olarak kullanılan WOLVOX Erp E-Business yazılımı üzerine yaptı. 2010 yılı vizyonunda yer alan, Robotik Teknolojileri konusunda Ar-Ge çalışmaları başlatma hedefini, 2009 yılında başlattı. Akın, Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Robotik Teknolojisi alanında doktorasına devam ederek, bilimsel araştırmalarını Robotik Teknolojileri üzerinde yoğunlaştırdı. 2015 yılı hedefi olan yapay zeka yazılımları ile çalışan insansı robotların seri üretimi konusundaki çalışmalarına da hız verdi ve 2011 yılında insansı robot olan Akıncı-1'in prototipini görücüye çıkardı. Halen 2015 hedefi olan yapay zeka yazılımları ile çalışan insansı robotların seri üretimi konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.
Özgür Akın’ın, iş hayatının yanında bazı sivil toplum kuruluşunda da üyeliği bulunmaktadır. 55.Meslek Komitesi Bilgi İletişim Medya Yayın Hizmetleri, TOBB Bilgisayar Yazılım Meclisi üyeliği, TOBB YOİKK (Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu) İstihdam Çalışma Grubu üyesidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar