--}}

Üçüncü Görüş

"Üçüncü Görüş", kapitalizm ve komünizm karşıtı siyasi görüşe verilen isimdir. Kapitalizm ve komünizm karşıtı üçüncü görüşçüler kendilerinin sağ veya sol siyasi görüşün dışında olduklarını savunurlar.

Sembolu]

"Üçüncü Görüş", kapitalizm ve komünizm karşıtı siyasi görüşe verilen isimdir. Kapitalizm ve komünizm karşıtı üçüncü görüşçüler kendilerinin sağ veya sol siyasi görüşün dışında olduklarını savunurlar. Simgeleri Kelt Haçı ve Kurt Kancası sembolleridir.

Gelişimi

İtalya

Üçüncü Görüş`ün yaratıcıları İtalyan neo-faşist akımına mensup Roberto Fiore, Gabriele Adinolfi ve Peppe Di Mitri`dir. Militarist bir karakteri olan üçüncü gürüş, ulusların özgürlük hareketlerini, ırksal bölücülüğü savunur.

Hareketin kurucusu olan Fiore, siyasi görüşünü yaymak için 1979`da Terza Posizione örgütünü kurdu.

Birleşik Krallık

1980`de Fiore`nin Birleşik Krallık`a sürgün edilmesi ardından aralarında Patric Harrigton, Derek Holland ve Nick Griffin`nin bulunduğu neo-faşist bir grup Fiore ile birlikte Resmi Ulusal Cephe akımını kurdu.

Fransa

Üçücü Görüş ideoljisi Fransa`da 1985`te Jean-Gilles Malliarakis tarafından Troisií¨me voie adıyla kuruldu. ABD`yi, komünizm ve Sionizm`i üç temel düşman olarak gören Troisií¨me voie akımından daha sonraları ortaya çıkan bölünmelerden sonra, üçüncü görüşü savunan Hristiyan Buket ve Nouvelle Rí©sistance 1991 yılında kuruldu.

Almanya`da ve Doğu Avrupa`da Çapraz Görüş İdeoloisiAlmanya`da Weimar Cumhuriyeti döneminde Nasyonel Sosyalist`lerin sol gruplarla birlikte koydukları hedef "Çapraz Görüş" olarak adlandırıldı. Sosyal demokratlara karşı komünist sosyal faşizm stratejisini savunan sol gruplar, benzer görüşleri savunan faşist ve aşırı milliyetçi güçlerle birlikte çalıştı.

Diğer yandan Ernst Niekisch komünist ve faşist güçlerin Weimar Cumhuriyeti yönetimine karşı birleşerek birlikte savaşmasını savundu. Görüşünü Nasyonel Bolşevizm olarak adlandırdı. Benzer aşırı görüşler Doğu Avrupa`ya da dağıldı. Rusya`daki Rodina, Nasyonel Bolşevik Parti ve Rusya Liberal Demokrat Partisi bu örgütlerin başlıca olanlarıdır.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Üçüncü Görüş
Üçüncü görüş