Ülker, 1944 yılında İstanbul Eminönü'nde bir ara sokaktaki handa doğdu. Nohutçu Han'ın 3. katında 6-7 kazan, küçük bir fırın ve 3 işçi ile günde 200 kilo bisküvi üretimiyle işe başlandı.

Ülker

Ülker, 1944 yılında İstanbul Eminönü'nde bir ara sokaktaki handa doğdu. Nohutçu Han'ın 3. katında 6-7 kazan, küçük bir fırın ve 3 işçi ile günde 200 kilo bisküvi üretimiyle işe başlandı. Birkaç yıl sonra, şimdiki Üstün Gıda Fabrikası'nın bulunduğu Topkapı'daki alana taşındı. 20'şer metrelik 4 fırınla, o günün koşullarında büyük bir üretim kapasitesine ulaşıldı.Ülker, 1955'te nakliye farkı almadan, fabrika fiyatına ülkenin her tarafına ürün teslim etme kararı aldı. Bu uygulama mevcut fabrikaların üretimlerinde büyük artışa yol açtı. Büyük kentlerde ise sokakları dolduran plasiyerlerin bisküvi, çikolata ve benzeri maddeleri pazarlama uygulaması, satış stratejisi açısından devrim denecek önemdeydi.

her şey insanlar için...

60 yılda bir bisküvi imalathanesinden entegre bir gıda grubuna... 1944 Sabri Ülker, sadece üç çalışanıyla üretime başladı ve ilk yılında 75 ton bisküvi üretti. 1948 Ülker, Topkapı'da bu iş için özel olarak kurulan fabrikasında bisküvi kapasitesini üç katına çıkardı. 1970 Anadolu Gıda halka açık bir şirket olarak Ankara'da kuruldu ve bisküvi üretim kapasitesini ikiye katladı. 1974 İhracat başladı. İlk hedef Ortadoğu pazarıydı. İstanbul'da kurulan ikinci fabrika modern çikolata üretimine başladı. Uluslararası şirketlerle rekabet edebilmek için Araştırma ve Geliştirme Departmanı kuruldu. 1979 Ülker ürünleri selofan kökenli maddelerle ambalajlanmaya başlandı. 1983 Listeye BOPP ve oluklu mukavva da eklendi. Ülker, birtakım üretim makinelerini kendi bünyesinde üretmeye başladı. 1992 Ülker, margarin, bitkisel yağ ve endüstriyel yağ sektörüne girme kararı aldı. 1993 Bir dünya deviyle ilk ortak girişim: Pendik Nişasta kuruldu. 1995 Grubun ikinci yarı yarıya ortak girişimi kuruldu: Ülker ve Dankek. 1996 Ülker, süt endüstrisine girdi. Yurtiçinde ve yurtdışında gelişme sürüyor: Ülker, Cidde'deki bir çikolata fabrikasını ve Karaman'daki bisküvi fabrikalarını alarak genişlemeye devam etti. Ayrıca, Ülker King Top, Düsseldorf Interpack Fuarı'nda Worldstar Ambalajlama Ödülü'nü kazandı. 1999 Yeni milenyuma yeni bir örgüt yapısı: Altı grup ve icra kurulu oluşturuldu. 2000 Ülker, sakız, hazır çorba ve pişirme katkıları pazarına girdi. Uluslararası pazarda genişleme amacıyla yurtdışında birçok çikolata ve bisküvi üretim tesisi satın alındı. 2002 Gazlı içecek üretimine başlandı. Süpermarket markaları adı altında satılacak ürünleri pazarlamak üzere bir şirket kuruldu. 2003 İlk yerli bebek maması üretimine İsviçreli Hero şirketiyle ortak olarak Ankara'da başlandı. Ayrıca, dondurma ve Türk kahvesi üretimine başlandı.

Linkler

http://www.ulker.com.tr

ülker

(Türkçe) - Boğa burcunda yedi yıldızdan biri. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

ülker

boğa burcunda, yedi yıldızdan oluşan takım, süreyya.

ülker

Osmanlıca ülker kelimesinin Türkçe karşılığı.
(Bak: Süreyya)

ülker

Türkçe ülker kelimesinin İngilizce karşılığı.
astr. the Pleiades.

ülker

Türkçe ülker kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. Plejaden

Yanıtlar