--}}

üniforma

Üniforma; meslekî, kurumsal ya da sanatsal nedenlerle giyilen tek tip kıyafet. Bazen forma olarak kısaltılır ve özellikle sporcu ve öğrenci üniformalarını tanımlamakta kullanılır.

Üniforma; mesleki, kurumsal ya da sanatsal nedenlerle giyilen tek tip kıyafet. Bazen forma olarak kısaltılır ve özellikle sporcu ve öğrenci üniformalarını tanımlamakta kullanılır. Doktor, hemşire, sporcu, öğrenci, ponpon kız, asker, polis, itfaiyeci, izci üniforması gibi çok çeşitli forma ve üniformalar vardır. Aynı mesleğe sahip kimselerin üniformları genelde büyük oranda aynı olmasına rağmen, çeşitli renk ve aksesuar farklılıkları olabilir. Bu farklar; rütbe, kıdem, branş, bölüm, başarı gibi farklılıkları belirtirler. Etimoloji Üniforma sözcüğü Türkçeye İtalyanca uniforma sözcüğünden geçmiştir. Latince kökenli "üni-" öneki "tek" anlamına gelir. "Forma" sözcüğü ise "biçim" anlamına gelir. Galeri Dosya:US Navy 081014-N-2013O-005 Sailors demonstrate proper hose handling technique to sailors from the Royal Cambodian navy.jpg|Yazlık üniformaları içerisindeki Kamboçyalı denizci subaylar itfaiyecilik eğitimi alırken. Ayrıca bakınız * Forma

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

üniforma

Türkçe üniforma kelimesinin İngilizce karşılığı.
[uniformare] v. level, make uniform, stereotype, conform, even, fit v. standardize v. uniform

üniforma

aynı işi yapanların giydikleri, tüzükle belirtilmiş, birörnek giysi. silahlı kuvvetlerin resmi giysisi. bir kimsenin sürekli giydiği giysi.

üniforma

Türkçe üniforma kelimesinin Fransızca karşılığı.
uniforme [le]

üniforma

Türkçe üniforma kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kluft, Montur, Uniform, Waffenrock

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

üniforma
üniforma