şakayık

Şakayık Familyası: Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu'da yetişir.

Mayıs-haziran ayları arasında kırmızı veya pembe renkli ve büyük çiçekler açan, 50-100 cm boylarında, çok yıllık otsu bir bitki. Kökler iğ şeklinde, kahverengimsi renkli yumrular halindedir. Yapraklar derin parçalı veya lobludur. Genellikle dağlık bölgelerde, orman altlarında ve gölgelik yerlerde bulunurlar. Türkiye'de altı türü tabii olarak yayılmış bulunmaktadır. Ayıgülü, ormangülü

Şakayık

Şakayık Familyası: Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu'da yetişir.

Mayıs-haziran ayları arasında kırmızı veya pembe renkli ve büyük çiçekler açan, 50-100 cm boylarında, çok yıllık otsu bir bitki. Kökler iğ şeklinde, kahverengimsi renkli yumrular halindedir. Yapraklar derin parçalı veya lobludur. Genellikle dağlık bölgelerde, orman altlarında ve gölgelik yerlerde bulunurlar. Türkiye'de altı türü tabii olarak yayılmış bulunmaktadır. Ayıgülü, ormangülü gibi isimlerle de bilinir.

Kullanıldığı yerler: Büyük ve gösterişli çiçeklerinden dolayı, birçok kültür çeşitleri bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Köklerinde uçucu yağ, nişasta, şekerler ve alkaloit bulunur. Kökleri sara ve boğmacada yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Kabız edicidir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

şakayık

(Arapça) Kadın ismi - Bahçelerde yetiştirilen, pembe, kırmızı alaca çiçekler açan, çok yıllık süs bitkisi.

şakayık

düğünçiçeğigillerden, çiçekleri türlü renkte, güzel bir süs bitkisi (paeonia).

şakayık

Türkçe şakayık kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. peony

şakayık

Türkçe şakayık kelimesinin Fransızca karşılığı.
pivoine [la]

Yanıtlar