Şamlı Nikolaos

Şamlı Nicolaos ya da Damaskuslu Nicolaos (Yunanca Νικόλαος Δαμασκηνός, ``Nikolāos DamaskÄ“nos``), Roma İmparatorluğu`nun ilk imparatoru Augustus`un saltanatı sırasında yaşamış olan Suriyeli<ref>George Sarton (1936). "The Unity and Diversity of the Mediterranean World" (Akdeniz dünyasının birliği ve çeşitliliği), ``Osiris`` 2, p. 406-463 [1].</ref> tarihçi ve filozof. Adı doğduğu yer olan Şam (Damascus) kentinden gelir. Ünlü Yahudi kralı Büyük Hirodes`in yakın dostuydu.

En bilinen çalışması 144 kitaptan oluşan bir dünya tarihidir ve sadece bir kaç parçası günümüze ulaşmıştır. Diğer çalışmaları arasında bir otobiyografi, Augustus`un ve Hirodes`in hayat hikayeleri ve bazı filozofik eserlerde yer alır.

Nicolaus, "Pandion (Pandyan krallığı?) ya da bazılarına göre Porus adında" bir Hint Kralı tarafından 13 yılında Roma İmparatoru Augustus`a gönderilen bir "Elçi heyeti" hakkında anlattığı hikayeleri ile meşhurdur. Elçilik mensuplarıyla Antakya`da tanışmıştır. Sefaret yanında Yunanca yazılmış bir diplomatik mektup taşıyordu ve mensuplarından biri inancını göstermek için Atina`da kendini diri diri yakmıştı. Olaylar heyecan uyandırmış ve Strabon<ref>Strabo, xv, 1, Sramana`nın (bir çeşit budist keşiş) Atinada kurban edilmesi üzerine (Paragraf 73)</ref> ve Cassius Dio tarafından kaydedilmişti.<ref>Cassius Dio, liv, 9.</ref>``Sramana`` için Plutarch zamanında bile hala görülebilen ve üzerinde "ΖΑΡΜΑΝΟΧΗΓΑΣ ΙΝΔΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΓΟΣΗΣ" ("Hindistan`daki Barygaza`dan ``sramana`` efendi") yazan bir mezar yaptırılmıştı.

Bu hikayelerin anlattığına göre, Hintli Budist din adamları (``Sramanalar``, Nasıralı İsa zamanında Levant`da dolaşmaktaydılar.

Yahudi tarihçi Josephus, (İbrahim peygamber) ile ilgili olarak Nikolaos`un dördüncü kitabını referans almıştır.

Notlar

reflist

Kaynaklar

  • ``Harpers Dictionary of Classical Antiquities`` (Harperların Klasik Antikite Ansiklopedisi), Harper and Brothers, New York, 1898: "Nicolaus", İng, 2008-16-02 tarihinde erişildi.
  • Wacholder, B. Z. 1962. ``Nicolaus of Damascus.`` (Şamlı Nikolaos) California Üniversitesi tarih çalışmaları 75., İng
  • Yarrow, L. M. 2006. ``Historiography at the End of the Republic.`` (Cumhuriyetin sonlarında tarihyazım) Oxford University Press, pp. 67-77, İng
  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_of_Damascus |tarih=16 Şubat 2008 |dil=İngilizce |madde=Nicolaus of DamascusLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar