--}}

Şanlıurfa (merkez)

Şanlıurfa, eski ve halk arasındaki adıyla Urfa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dokuzuncu şehri. 2013 itibarıyla 1.801.980 nüfusa sahiptir.

} } Şanlıurfa, (eski adıyla: 'El-Ruha'),Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehridir. M.Ö. 1. binyıldan beri sürekli olarak meskun olan kent, yakın döneme kadar Urfa adıyla anılmış, ancak 1984 yılında TBMM kararıyla "Şanlı" ünvanını edinmiştir. Şanlıurfa ilinin merkezidir. Tarihi Urfa Kur'an, İncil ve Tonah (Eski ahit/ Tevrat)'ta geçen İbrahim peygamberin, doğum yeri olarak kabul edilir ve anısına Camii de bulunmaktadır. Ayrıca Peygamber Eyüp'ün de(İncil ve Eski ahitte Job ) dogum yeri olarak kabul edilir. Urfa kent merkezinin altında bugünkü

Balıklıgöl

'ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500'e Çanak-Çömleksiz Neolitik Döneme kadar uzandığı görülmüştür. 11.500 yıllık tarihi süreç içerisinde Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında yaşmıştır. Urfa, 1094 yılında Selçuklu hakimiyetine girmiştir. 1098'de Haçlı Edessa Kontluğu, daha sonra Eyyubi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur devleti, Akkoyunlular, Dulkadir beyliği, Safeviler ve en son da 1516'da Osmanlı sınırları içine katılmıştır. Önceleri Diyarbakır Eyalet sınırları içerisinde yer alan Urfa, 1876'da Halep vilayetine bağlanmış, 1916'da ise bağımsız bir sancak olmuştur. I. Dünya Savaşı ve sonrası 1914'deki kayıtlara göre tahmini nüfus, 75.000olan şehirde, 45.000 arap,türk,kürt,25.000 Ermeni , 5.000 Hristiyan ve Yahudi yaşamaktaydı. I. Dünya Savaşı'na kadar Osmanlıların elinde olan Urfa, 1919 yılında önce İngilizler, daha sonrada Fransızlar işgal edilen şehir, 11 Nisan 1920'de düşman işgalinden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924'de il olmuştur. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 483.750'dir.1927'de 29.000 olan nüfusu 1990'da 276.528'e, 2000'de 385.588'e, 2007'de 472.000'e çıkmıştır. Tarihi ve turistik YerlerBalıklıgöl

Eski Şehir

Kent merkezi Ortadoğu tarzında son derece canlı bir Çarşı etrafında gelişmiştir. Geleneksel mimari doku kısmen yozlaşmış olmakla birlikte, sokak aralarında birçok yerde çarpıcı güzelliğe sahip eski yapılara rastlanır. En güzel eski evlerden biri Şurkav (Şanlı Urfa Kültür ve Araştırma Vakfı) tarafından restore edilen Şurkav Kültür Evi'dir.

Ulucami

1175 tarihinde Musul hükümdarı Nureddin Zengi tarafından kiliseden çevirilmiştir. Daha önce çan kulesi olan minaresi sekizgendir. Aslen havra olarak inşa edilmiştir.

Selahaddin Eyyubi Camii

Harran

M.Ö. 2000 yılında Ur şehrinin bir ticari kolu olarak kurulduğuna inanılan

Harran

'ın Sümerce veya Akatça kervan veya geçit yeri anlamına gelen "

Harran

-U" kelimesinden türediği düşünülmektedir. Moğol İstilasında Yıkılan

Harran

Üniversitesinin Harabesi ile tarihi

Harran

evleri görülebilir. == KültürŞanlıurfa Mutfağı *Kelle *Kazan kebabı *Ağzı açık *Boranı *Tırşik *Zingil *Tırnaklı ekmek *Ağzı yumuk *Şıllık(tatlı) *Semsek (Bir çiğbörek türevi) *Aya köftesi (el ayasında yapılır) *Lebeni *Tepsi kebabi *Yahudi köftesi *Bostana (Ekşili Salata) *Açık ekmek (Lavaş) *Çiğ köfte *Sahteşor(koruk suyuyla yapılan cacık) *Döğmeç *Çömlek (Güveç) *Kıyma (Çiğköfte benzeri bulgurlu etsiz yemek)

İçecekler

*meyan şerbeti *Koruk şurubu == Spor Futbol Sehirin en önemli kulübü ŞanlıUrfaSpor'dur ve maçlarını 11 Nisan Stadı oynamaktadirlardir. Gelecek sezon ise maclarini 30.000 kisilik yeni stadlarinda, ŞanlıUrfa GAP ArenA'da oynayacaklardir.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Şanlıurfa (merkez)
Şanlıurfa (merkez)