Şaphane, Kütahya

Şaphane, Kütahya ilinin bir ilçesidir.

Tarihi

Kronolojik sıralamaya göre sırasıyla Frigler`in, İskender İmparatorluğu`nun ve Bizanslılar`ın hakimiyeti altına giren Şaphane, 1234 yılında Konya Selçuklular`ın topraklarına katılmıştır. Daha sonra Germiyanoğulları`ndan Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıt`a çeyiz olarak devredilmiştir.

1402 Ankara Savaşı`ndan sonra Germiyanoğulları`nın eline geçmişse de, 1429 yılında tekrar Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Günümüze kadar (birkaç günlük Yunan İşgali hariç) yabancı işgaline uğramamıştır.

Zamanımızdan 500 yıl kadar önce bugünkü şap sitesi yerinde yeni Kayran mevkiinde BONCUKTAŞ adıyla kurulmuştur. Evliya Çelebi "Seyahatname"sinde bu köyün şap sayesinde müreffeh bir hayat sürdüğü yazılıdır. Halkı, köyün kurulmasına yardım ilk yerliler ve Boncuktaş`a sonradan gelenler olarak iki kısma ayırmak mümkündür.

Tanzimat`a kadar "Şaphane-i Amire Müdürlüğü" adı altında doğrudan saraya bağlı olarak idare edilmiştir. Tanzimat`tan sonra bucak haline gelmiştir.

Cumhuriyet Döneminde önceleri bucak olan Şaphane, 19 Haziran 1987 tarihinde çıkarılan 3392 sayılı kanunla ilçe olmuş, ilk kaymakamın 26 Nisan 1988 tarihinde göreve başlamasıyla resmen ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Coğrafi Konumu

Toplam ilçe alanı 251 km2`dir. Şaphane ilçesi Kütahya İli`nin Güney Batısında yer almaktadır. Engebeli bir araziye sahip olan Şaphane Dağı`nın batısında küçük bir akarsu vadisinin tabanında kurulmuştur. Sınır komşuları olarak doğusunda Gediz İlçesi, batısında Simav İlçesi, kuzey batısında Hisarcık İlçesi, güneyinde Uşak ili ve güneybatısında Pazarlar ilçesi ve Manisa ili, Selende ilçesi bulunmaktadır.

İklimi

Akdeniz iklimiyle, karasal bir iklim arasında geçiş özelliği gösteren iklim özelliklerine sahip ilçede yıllık ortalama yağış 1m2`ye 719 kg ve ortalama sıcaklık 11.8 C derecedir.

Linkler} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Şaphane, Kütahya ilgili konular

 • Kütahya coğrafi bilgiler

  Fizikî YapıKütahya ili genel olarak bir yayla durumundadır. Arazinin dörtte üçü 1000-1500 m arasındadır. Coğrafî olarak bu bölgeye “
 • Altıntaş

  Kütahya'ya bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 1.500 kilometrekare, nüfusu 30.903 dür. ...
 • Dumlupınar

  Altıntaş ilçesinin merkez bucağına bağlı 530 nüfuslu bir köy. Kurtuluş Savaşı'nda çevresinde Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin yapı
 • Altıntaş, Kütahya

  Koordinatlar: 39°4′N, 30°6′E
 • Kütahya-Eskişehir Muharebeleri

  Kütahya-Eskişehir Savaşları adı ile bilinen ve Sakarya'nın doğusuna çekilmemizle sonuçlanan bu çarpışmalarda ordumuz kendisinden sayıca 2
 • Çalcılar, Altıntaş

  Kütahya`nın Altıntaş İlçesine bağlı bir köy. Anadoluya Türk göçleri sırasında Oğuzların Kayı boyundan göçebe Türkmenler yerleşmi
 • Aydınlar, Altıntaş

  Aydınlar, Ege Bölgesi'nde bulunan Kütahya ilinin Altıntaş ilçesine bağlı bir köy. 2000 yılı verilerine göre nüfusu 67 kişidir.
 • Seyfi Aydın

  Şeyh Seyfi Aydın (d. 1874 Kütahya Türkiye) - (ö. 15 Nisan 1925), Türk siyasetçi.