Şatuo

Kısaca: Şatuo (Çince: 沙陀 pinyin: shā tuó, Sha-t'o), Batı Göktürk Kağanlığı’nın İşbara Kağan (Çince: 沙缽略可汗, aslı adı: 阿史那賀魯 Aşina Helu)'nun sülalesinden olan bir kol. Cungarya havzası'ından Çin'in kuzey kesmine giren Şatuo'lardan Li Keyong (李克用) Tang Hanedanı'nın son döneminde meydana gelen Huang Chao (黄巢)'nın isyanını Ya Jun (鴉軍 Yā Jūn; anlamı: Karga Ordusu; Siyah renkli üniformayı giyidikleri için) adlı seçkin atlılar ile bastırıp ün ve güç kazanmıştı. ...devamı ☟

Şatuo
Şatuo

Türk tarihi Şatuo (Çince: 沙陀 pinyin: shā tuó, Sha-t`o), Batı Göktürk Kağanlığı`nın İşbara Kağan (Çince: 沙缽略可汗, aslı adı: 阿史那賀魯 Aşina Helu)`nun sülalesinden olan bir kol.

Cungarya havzası`ından Çin`in kuzey kesmine giren Şatuo`lardan Li Keyong (李克用) Tang Hanedanı`nın son döneminde meydana gelen Huang Chao (黄巢)`nın isyanını Ya Jun (鴉軍 Yā JÅ«n; anlamı: Karga Ordusu; Siyah renkli üniformayı giyidikleri için) adlı seçkin atlılar ile bastırıp ün ve güç kazanmıştı.

Fakat Li Keyong`un rakibi Zhu Quanzhong (朱全忠), Li Keyoung ile güç mücadelesini kazanarak Hou Ling`u kurmuştu (Beş Hanedan On Krallık döneminin başlangıcı).

Li Keyong`un oğlu Li Cunxu (李存勖) Hou Ling`i yıkarak Hou Tang (後唐; M.S.923-936) kurmuştur.

Ardından Li Cunxu (李存勖)`nun üvey oğlu ve üçüncü imparatoru olna Li Siyuan (李嗣源)`ın üvey oğlu Shi Jingtang (石敬瑭) Hou Tang`ı yıkarak Hou Jin (後晉 M.S.936-946) kurmuştur.

Hou Han (後漢; M.S.947-950) ve Hou Zhou (後周; M.S.951-960) da Şatuo askeri gücüne bağlı generaller tarafından kurulmuştur. Şatuo, Çin`i birleştiren Kuzey Song Hanedanı (北宋; 960-1127)`nın askeri teşkilatında da etkli olmuştu.

Kaynak

新唐書 卷二百一十八a€§åˆ—傳第一百四十三 沙陀 ``Yeni Tang Kitabı``, C.218, 143 Şatuo

Göktürk kökenli devletlerin soy ağacıGöktürk devletleri soyağacı

Tarih-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.