Şenol Güneş

Şenol Güneş, futbolcu ve teknik direktör, 1 Haziran 1952'de Trabzon'da doğdu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şenol Güneş, futbolcu ve teknik direktör, 1 Haziran 1952'de Trabzon'da doğdu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şenol Güneş, Trabzon'lu, 1952 doğumlu. Yıllıklarda, gençliğinde edindiği bir unvan dikkat çekiyor; "bir sezonda kalesinde en az gol gören kaleci" oluyor, 1971-72 sezonunda, Sebat Gençlikspor'da, 30 maçta 11 golle. Ayrıntılar Şenol'un kökenlerini işaretliyor. 15 yaşında, 1967'de Trabzon Erdoğdu Gençlikspor'da başlayan lisanslı futbolculuk hayatında dördüncü yılıdır. Sebat Gençlikspor, ikinci takımıdır, buradan Trabzonspor'a transfer olacak, o Trabzonspor da, Türk futbolunda "Üç Büyükler"in "kısır hakimiyetine" son veren takım olarak tarihe geçecektir. Böylece 35 yaşında, 1987 yılında, Beşiktaş-Trabzonspor maçıyla jübilesini yaparken, şampiyonluğu ilk kez Anadolu'ya taşıyan takımın kalecisi -ve kaptanı- olarak, künyesinde 6 lig şampiyonluğu, 5 Türkiye Kupası, 4 Başbakanlık, 7 Cumhurbaşkanlığı Kupası yer almaktadır.

Kariyeri

Futbolculuk KariyeriŞenol Güneş futbol kariyerine Erdoğdu Gençlik'de başladı. Bundan sonra Trabzonspor'un amatör takımına geçtikten sonra, buradan da Sebat Gençlik’e transfer olarak profesyönel futbolculuk hayatına başladı. 1972 yılında Trabzonspor'a transfer oldu. Yaklaşık 15 yıl Trabzonspor' da kalecilik yaptı. Trabzonspor'da 1975-1984 arasında altı şampiyonluk yaşadı, bu arada milli takımın formasını 31 kere (beşini kaptan olarak) giymeyi başardı.Türk Spor tarihinde birinci ligde en uzun süre gol yememe rekoru kendisine aittir.

Teknik Direktörlük Kariyeri

Kulüp Takımlarındaki Kariyeri

Sonradan Trabzonspor'da antrenör oldu, Georges Leekens gibi teknik direktorlerin yardımcı antrenorü olmayı başardı. 1987-1988 Trabzonspor, 1988-1991 Boluspor, 1991-1992 İstanbulspor, 1992-1996 tekrar Trabzonspor, 1996-1997 Antalyaspor, 1997-1998 sezonunda da Sakaryaspor takımlarını çalıştırdı. Trabzonspor 2005'in Ocak ayında Şenol Güneşi üç buçuk yıllık bir anlaşmayla teknik direktörlüğe geri getirdi. Daha sonra bu görevden istifa etti.

Antrenörlük kariyerinde 1 Türkiye Kupası, 1 Başbakanlık Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası gördü. Türk Milli Takımına tarihinin en yüksek başarılarını yaşatan Teknik Direktördür.

Milli Takımdaki Kariyeri

16 Ağustos 2000 tarihinde Türk Milli Takımının başına getirildi ve milli takımın 48 yıl aradan sonra dünya kupasına katılmasında büyük pay sahibi oldu.

Milli Futbol Takımımız, Şenol Güneş’in teknik direktörlük yaptığı dönemde, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda tarihe altın harflerle geçen bir üçüncülük kazandı. UEFA’nın resmi internet sitesinde düzenlenen ankette 2002’nin en iyi teknik adamı seçildi. 2003’ün Haziran ayında Fransa’da yapılan 2003 Konfederasyon Kupası’nda da oynattığı güzel futbolla yine Milli Futbol Takımını üçüncülüğe taşıdı. Ayrıca Milli Takım’ın başında en fazla galibiyet elde eden teknik adam oldu. Milli Takım bazında elde ettiği bu başarılar bu döneme kadar ulaşılan en yüksek başarılardır. Oynattığı futbolla ve aldığı derecelerle Türk Milli takımı bir anda tüm dünyanın sempatisini kazandı. Futbol alanında Dünyanın büyük çoğunluğu Türk futbolcularımızı tanıdı ve yurt dışına futbolcu transferlerimiz arttı.

Daha sonra milli takımın Letonyaya elenmesnin ardından, milli takımda ulaşılmaz başarılar yaşatan Şenol Güneş' e ikinci bir şans verilmeden Haluk Ulusoy tarafından görevine son verildi. Bunun gerçekleşmesinde en büyük paya sahip olanlar ise gerekli gereksiz onu defalarca ve acımasızca eleştiren spor yazarlarımıza aittir.

Harici Linkler

http://www.senolgunes.com


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.