--}}

Şirinler

Şirinler, Belçikalı (babası İngiliz) çizer Peyo`nun ünlü eseri. 1958`de Peyo Cullifors tarafından Çizgi roman olarak ortaya çıktı. 1981`de televizyonda gösterilen Şirinler büyük ilgi gördü. Orijinal ismi "Schtrumpf" (İngilizce`de "Smurf") olan Şirinler 256 bölümden oluşuyor.

Şirinler ve Komünizm

Şirinler yıllardır Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ABD`de ve İtalya`da bir dönem gösterimi yasaklanmıştır. Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri Şirin baba`nın Karl Marx`a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur. Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.

Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü şirin maço erkeği temsil eder.

kategori -->

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • Husom Avatar
    Husom - 5 ay önce
    Alıntıdaki çoğu bilgiler doğru. Smurfler'in yaratıcısı Belçikalı çizer Pierre Culliford'in sosyalist olduğu ve Şirinler köyünün açıklandığı gibi sosyalist bir toplum olduğu tarihsel bilgiler olarak doğru. Ama SMURF sözcüğünün "Socialist Men Under Red Flag", yani Kızıl Bayrak Altında Yaşayan Adamlar" görüşü sonradan uydurulmuş. Culliford Belçikalı olduğundan, onun yaratısına İngilizce ad takılması doğru değil. Keşke öyle olsaydı doğrusu. :) Daha ayrıntılı bilgi şurada var: https://www.wikiwand.com/tr/%C5%9Eirinler

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.