��Erefname

Adakale, Baykan

Adakale, Siirt'in Baykan ilçesine bağlı köylerden biridir.

Şerefname

Şerefname, Bitlis hükümdarı, tarihçi, yazar ve araştırmacı Şeref Han tarafından 1597 tarihinde Farsça olarak yazılmış olan, bir Kürt tarafından Kürt tarihi hakkında yazılmış en eski eserdir.

Annaziler

Annaziler (Arapça: عنازيون 'Annazīyūn), Şerefname de Ayyarî adıyla anılan, 990 yıllında Abu’l-Fatḥ Moḥammad bin Annāz tarafından kurulmuş bir Kürt hanedanı.

Şeref Han

Şeref Han ya da Şerefhan Bidlisi (Kürtçe: Şerefxanê Bedlîsî, Farsça: شرف‌خان ya da شرف‌خان بدلیسی; d. 1543, Kum - 1599? Bitlis), Kürt siyasetçi. Şerefname'nin yazarı.

Dımıli (aşiret)

Dımıli veya Dünbülü (Kürtçe: Dimilî) Irak, İran ve Türkiye'de yaşayan bir aşiretir.

Mutki (aşiret)

Motikan (Türkçe: Modanlu?) kürt coğrafyasında sıkça geçen bir aşiret adıdır.

Green Light (John Legend şarkısı)

Green Light"(2008)

Garzan

Garzan, Güneydoğu Anadolu`da tarihi bir bölge, kasaba ve nehir adı. Garzan bugün Siirt ilinin Kurtalan ilçesine bağlı Yanarsu beldesinin eski adıdır. 1938`e kadar ilçe merkezi idi. 1938`de Garzan ilçe merkezi ``Mısriç`` kasabasına taşındı. 1943`te bu kasa...

22 (şarkı)

22" Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift'tin dördüncü stüdyo albümü ''Red'' (2012)te yer alan şarkılardan biri. Sözleri başta Swift olmak üzere, Max Martin ve Shellback tarafından yazılmış, şarkının prodüktörlüğünü ise Martin ve Shellback yapmıştı...

Loristan

Luristan Eyaleti (Farsça: استان لرستان, Ostān-e Lorestān), İran'ın 31 eyaletinden birisidir. Zagros Dağları arasında yer alan eyalet tarihi açıdan ülkenin en önemli bölgelerinden birisidir.