��L��Ms��Z Antikite

Galaksi kümeleri listesi

ydi. arXiv, [http://arxiv.org/abs/astro-ph/0309546 Chandra and XMM-Newton Observations of RDCS1252.9-2927, A Massive Cluster at z=1.24] MAX-PLANCK-INSTITUT FÜR EXTRATERRESTRISCHE PHYSIK, GARCHING, GERMANY ; DEPARTMENT OF ASTRONOMY, UNIVERSITY OF MICHIGAN...

Lie cebirleri

Matematikte, Lie cebiri (/ li ː /, değil / laɪ /) içinde sonsuzküçük dönüşümler kavramını incelemek için tanıtılan cebirsel yapılardır. Lie cebiri terimi" (Sophus Lie'den sonra) 1930'larda Hermann Weyl tarafından tanıtıldı.

Z-dönüşümü

Z dönüşümü, matematikte ve işaret işlemede bir dönüşüm. Zaman tanım kümesinde gerçel ve sanal bileşenleri olan herhangi bir ayrık işareti, frekans tanım kümesindeki biçimine dönüştürür.

Konsensüs teoremi

konsensüs teoremi aşağıdaki ifadenin yalınlaştırılmasıdır:

Hund kuralları

(2s+1) daha büyüktür. Spin sayıları ''Sz = 1/2'' veya ''Sz = -1/2'' olmak zorundadır.

Şaz Türkçesi

Şaz Türkçesi veya Doğu Türkçesi, Macar Türkologları, lehçeler tasnifi için z > r (=''rhotacisme'') ve ş > l (=''lambdaisme'') değişimlerini daha esaslı saydıklarından, Türk lehçelerini bu esasa göre ikiye ayırmışlar ve z-ş esaslı lehçeler grubuna “...

Karelyaca

Karelyaca, Fince`ye çok yakındır. Öyle ki, iki dilden birini bilen diğerini anlayabilir. Karelyaca, en çok Rusya`nın Karelya Cumhuriyeti`nde konuşulur. Fin Karelyası`nda konuşulan ağızlar Fince`nin lehçeleri olarak kabul edilir.

antikite