��Lkeler

Atatürk İlkeleri

Atatürk İlkeleri, Atatürk Devrimlerinin temelini oluşturan ilkelere verilen isimdir. Temel ve bütünleyici ilkeler olarak iki bölüme ayrılır.

Açık Kapı Politikası

Açık Kapı Politikası, ABD`nin, Çin`in toprak ve yönetim bütünlüğünün sağlanması, Çin`le ticari ilişkileri olan ülkeler arasında eşit ayrıcalıkların korunması için ilan ettiği ilkeler bildirgesidir (1899-1900).

Kafkas keleri

Kafkas keleri (Laudakia caucasica) , Kafkaslarda ve Doğu Andolu'da yaşayan bir tür keler türü.

Laudakia caucasica

Kafkas keleri (Laudakia caucasica) , Kafkaslarda ve Doğu Andolu'da yaşayan bir tür keler türü.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadasının güneyinde küçük bir devlet. Katar ve Umman arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri'nin güney ve batısında Suudi Arabistan yer alır.

Nürnberg İlkeleri

Nürnberg ilkeleri bir savaş suçunun ne şekilde teşkil ettiğini belirlemek için konulan bir dizi kuraldır. İlkeler II.

Diasporalar Koordinasyon Komitesi

Diasporalar Koordinasyon Komitesi, 20 Ocak 2013 tarihinde, Azerbaycan'ın beşkenti Bakü'deki Türk Konseyi Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları Birinci Toplantısı'nda kurulmuş bir kurumdur.

Akdeniz ülkeleri

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cebelitarık, Cezayir, Fas, Fransa, Hırvatistan, Karadağ, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Libya, Lübnan, Mısır, Monako, Slovenya, Suriye, Tunus, Türkiye, Vatikan, Yunanistan, İspanya, İsrail, İtalya ülkeleridir.

Kocabaş yılan

Kocabaş yılan (''Coluber ravergieri''), Colubridae familyasından Orta Doğu veOrta Asya'da görülen zehirsiz bir yılan türü.

Ülkeler

Bu liste dünya üzerindeki egemen devletlere ait alfabetik listedir. Listede bağımsız devletlerin yanısıra bağımsızlığını ilan etmiş ancak henüz tanınmamış yada bir yada birden fazla ülke tarafından tanınmış olan devletlere de yer verilmiştir.