1. Ordu (Almanca: 1. Armee), I. Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu'nun Kaiserliche Armee'ye bağlı olarak ve II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın Wehrmacht'a bağlı olarak faaliyet göstermiş olan ordu.

1. Ordu (Almanya)

1. Ordu (Almanca: 1. Armee), I. Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu'nun Kaiserliche Armee'ye bağlı olarak ve II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın Wehrmacht'a bağlı olarak faaliyet göstermiş olan ordu. == Komutanlar == === I. Dünya Savaşı === * General Karl von Bülow (1914 - Mart 1915) * General Georg von der Marwitz (Aralık 1916 - Eylül 1918) === II. Dünya Savaşı === * Generalfeldmarschall Erwin von Witzleben (26 Ağustos 1939 - 25 Ekim 1940) * Generaloberst Johannes Blaskowitz (25 Ekim 1940 - 10 Mayıs 1944) * General der Panzertruppe Joachim Lemelsen (10 Mayıs 1944 - 2 Haziran 1944) * General der Infanterie Kurt von der Chevallerie (2 Haziran 1944 - 5 Eylül 1944) * General der Panzertruppe Otto von Knobelsdorff (5 Eylül 1944 - 30 Kasım 1944) * General der Infanterie Hans von Obstfelder (30 Kasım 1944 - 28 Şubat 1945) * General der Infanterie Hermann Foertsch (28 Şubat 1945 - 6 Mayıs 1945) * General der Kavallerie Rudolf Koch-Erpach (6 Mayıs 1945 - 8 Mayıs 1945) == Kurmay Başkanları == * Generalmajor Friedrich Mieth (26 Ağustos 1939 - 5 Şubat 1940) * Generalmajor Carl Hilpert (5 Şubat 1940 - 25 Ekim 1940) * Generalmajor Edgar Röhricht (25 Ekim 1940 - 16 Haziran 1942) * Generalmajor Anton-Reichard von Mauchenheim genannt Bechtolsheim (16 Haziran 1942 - 1 Ağustos 1943) * Oberst Gerhard Feyerabend (1 Ağustos 1943 - 10 Eylül 1944) * Oberst Willi Mantey (10 Eylül 1944 - 7 Aralık 1944) * Oberst Walter Reinhard (7 Aralık 1944 - 20 Şubat 1945) * Generalmajor Wolf Rüdiger Hauser (20 Şubat 1945 - 8 Mayıs 1945) == Dış bağlantılar == * axishitory

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar