1. Ordu (Osmanlı)

1. Ordu, Osmanlı Ordusu'nun ordularından biri.

1. Ordu (Osmanlı)

1. Ordu, Osmanlı Ordusu'nun ordularından biri.

Düzen

Savaş Düzeni, 1877



1877'de Selimiye'de kurulan ordunun ilk düzeni:

  • Piyade: Yedi sınır alayı ve yedi tüfek taburu.
    • 1. Düzenli Piyade Tümeni (Birinci Nizamiye Fırkası)
    • 2. Düzenli Piyade Tümeni (İkinci Nizamiye Fırkası)




Savaş Düzeni, Kasım 1914

Kasım 1914'te ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Savaş Düzeni, Nisan Sonu 1915

Nisan Sonu 1915'te ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Savaş Düzeni, Yaz Sonu 1915, Ocak 1916

Yaz Sonu 1915, Ocak 1916'da ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:

  • 1. Tümen
  • 20. Tümen
  • 1. Süvari Tugayı


Savaş Düzeni, Ağustos 1916

Ağustos 1916 tarihinde ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Savaş Düzeni, Aralık 1916

Aralık 1916, tarihinde ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Savaş Düzeni, Ağustos 1917

Ağustos 1917 tarihinde ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Savaş Düzeni, Ocak 1918

Ocak 1918 tarihinde ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Savaş Düzeni, Haziran 1918

Haziran 1918 tarihinde ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:

  • I. Kolordu
    • 42. Tümen
  • 1. Süvari Tugayı
  • 25. Tümen


Savaş Düzeni, Eylül 1918

Eylül 1918 tarihinde ordu aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:



Mondros Sonrası

Birinci Ordu Askeri Müfettişliği, Mayıs 1919



Komutanları

  • Müşir (Mareşal) Hasan Rıza Paşa (6 Eylül 1843-3 Şubat 1847)
  • Müşir Mehmet Rüşdi Paşa (3 Şubat 1847-Mart 1849)
  • Müşir Mahmut Paşa (Mart 1849-7 Ağustos 1852)
  • Müşir Mehmet Selim Paşa (8 Ağustos 1852-15 Mayıs 1853, Mayıs 1855-Kasım 1857)
  • Müşir Mehmet Reşit Paşa (Eylül 1854-Mayıs 1855)
  • Müşir Mehmet Vasıf Paşa (Kasım 1856-4 Eylül 1857, -1860)
  • Müşir Namık Paşa (Temmuz 1860-Eylül 1861)
  • Müşir Mehmet Fuat Paşa (Eylül 1861-Haziran 1863)
  • Müşir Hüseyin Avni Paşa (Haziran 1863-20 Aralık 1865)
  • Müşir Abdülkerim Nadir Paşa (20 Aralık 1865-3 Haziran 1868)
  • Müşir Ömer Lütfi Paşa (4 Haziran 1868-3 Aralık 1869)
  • Müşir Mehmet İzzet Paşa (4 Aralık 1869-27 Ağustos 1870, Ocak 1873-Şubat 1873)
  • Müşir Ahmet Esat Paşa (27 Ağustos 1870-1 Eylül 1871)
  • Şehzade Yusuf İzzettin Efendi (1 Eylül 1871-Ocak 1873)
  • Müşir Mehmet Redif Paşa (Şubat 1873-Haziran 1876)
  • Müşir Derviş İbrahim Paşa (Haziran 1876-Haziran 1877)
  • Ferik Hüseyin Hüsnü Paşa (Haziran 1877-Mart 1878)
  • Müşir Osman Nuri Paşa (Mart 1878-12 Temmuz 1880)
  • Müşir İsmail Hakkı Paşa (12 Temmuz 1880–1881)
  • Müşir Mehmet Rauf Paşa (1881–1908)
  • Ferik Ömer Yaver Paşa (24 Ağustos 1909-3 Haziran 1910)
  • Ferik Zeki Paşa (4 Haziran 1910-1 Mart 1911)
  • Mirliva Mahmut Şevket Paşa (2 Mart 1911-30 Ağustos 1912)
  • Müşir Abdullah Paşa (31 Ağustos 1912–1913)
  • Müşir Otto Liman von Sanders (3 Ağustos 1914-2 Nisan 1915)
  • Müşir Colmar Freiherr von der Goltz (2 Nisan 1915-5 Ekim 1915)
  • Mirliva Mehmet Esat Paşa (12 Ekim 1915-17 Şubat 1918)










Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar