11 Eylül 2001 günü gerçekleşen ve 11 Eylül 2001 Saldırısı olarak adlandırılan olay ile ilgili çeşitli komplo teorileri bulunmaktadır.

11 Eylül Saldırıları ile ilgili komplo teorileri

Bu madde belirli, somut ve kanıtlanmış içerikten ziyade, çeşitli insanların ortaya attığı teorileri barındırmaktadır. Bu teorilerin çoğunluğu kanıtlanamamıştır. Okuyucu bunları birer mutlak gerçek olarak görmemelidir. Madde komplo teorileri hakkındadır.11 Eylül 2001 günü gerçekleşen ve 11 Eylül 2001 Saldırısı olarak adlandırılan olay ile ilgili çeşitli komplo teorileri bulunmaktadır.

Bu teorilerden bazıları şöyle:
  • Medyanın bu olayın üzerine giden görüntü ve programları saklaması bir şeyler gizlendiği teorisini doğurmuştur.
  • Kulelerin yıkılış şekli planlanmış yıkımlar gibi olduğu öne sürülmüştür. Gerekçe olarak rastgele uçakların çarpması ile sanki bir yıkım firması tarafından yıkıma hazırlanmış gibi yana yatıp etrafındaki binaların üstüne düşmeden doğrudan kendi üzerine yıkılmaları gösterilmiştir. Fiziksel olarak bunun olması olasılığı olduğu kabul edilse de komplo teorisyenleri bu konunun çeşitli şüpheleri üstüne çektiğini iddia etmektedirler. Ayrıca, binaların yıkılma hızının da şüpheleri arttırdığı söylenmektedir.
  • Video görüntüleri incelendiğinde, güneydeki kuleye çarpan uçağın camları görülmediği ve United Airlines logosunun olmadığı, bu uçağın ABD Ordusu'nda kullanılan Boeing 767 tipi yakıt ikmal uçağı olduğu öne sürülmüştür. Motorlarına bakıldığında ise Boeing 767 tipi yolcu uçağı olmadığının göze çarptığı çünkü 767’lerin motor çapı 3 metre görüntüdeki uçağın motorlarının ise daha küçük olduğu belirtilmektedir.
  • Washington, DC'da Pentagon binasında uçak çarpması sonucunda oluşan hasarın yayıldığı alan bir uçak çarpması için çok küçük olduğu öne sürülmüştür. Ayrıca bu binaya uçak çarpma görüntüsü bulunmaması buraya bir füze atıldığı konusunda teorilere neden olmuştur.
  • Aynı zamanda bu kadar büyük çaplı bir terör saldırısını Amerika Birleşik Devletleri gibi süper bir gücün daha önce bilememesi ve hiçbir şey yapamaması da bu şüpheleri arttırmaktadır. CIA gibi müthiş bir güce ve istihbarata sahip bir kurumun bu konuyla ilgili istihbarat almamış olması çok ilginç.


İlgili bağlantılar

İlgili konuları ara

Yanıtlar