İlgili Konu Başlıkları Tümü

Karesi Beyliği

Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasından sonra kurulmuş beyliklerden biri. Başkentleri Balıkesir ili idi. Beyliği, Danişment Gazioğullarından Kalem Bey ile oğlu Karesi Bey kurmuştur. Karesi Beyliği 1341 yılında Osmanlıların eline geçmiştir.

Balıkesir Karesi İlköğretim Okulu

1970 yılında kurulan Balıkesir Ortaokulu ve Karesi Ortaokulu`nun 1998 yılında birleşmesinden doğmuş olan Balıkesir-Karesi İlköğretim Okulu, Balıkesir`in

Karesi Sancağı

Karesi Sancağı, Osmanlı Devleti'nin eyaletlerinden biridir. Osmanoğulları'na ilk katılan beylik olan Karesioğulları Beyliği'nin bulunduğu bölgede kurulmuştur.

Karesi Vilayeti

Karesi Vilayeti, Osmanlı Devleti vilayetidir. 1881 yılında kurulmuş 1888 yılında dağıtılmıştır.

Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Devrinde Aleviler

Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinde Aleviler

Karesi Bey

Karesi Bey veya Karasi Bey (d. ? - ö. 1330 Karesi), 13 ile 14. yüzyılda yaşamış, Karesi Beyliği'nin ilk beyi ve Kalem Bey'in oğludur. Gerçek adı İsa olduğu için herkes ona "Karesi Bey" demiştirler. Beyliğin yönetimini 1328'de kardeşi Demirhan Bey'e (1328-1345) bırakmıştır.

Karesi Ekspresi

Karesi Ekspresi, TCDD tarafından Ankara-İzmir arasında karşılıklı olarak işletilen ekspres tren hattı. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Manisa'dan geçmektedir.

Karesi Türbesi

Karesi Türbesi, Balıkesir'de yer alan ve Karesi Beyliği'nin kurucusu olan Karesi Bey için inşa edilen bir türbedir. 1898 Balıkesir depreminde yıkılan türbe, dönemin belediye başkanı Hayrettin Bey tarafından yeniden yapılıp onarılmıştır. Türbede Karesi Bey ile beş oğlu ...