14 Nisan Cumhuriyet Mitingi

]

14 Nisan Cumhuriyet Mitingi, 14 Nisan-15 Nisan 2007 tarihlerinde Ankara`da düzenlenen geniş katılımlı miting, çeşitli illerde yapılan ``Cumhuriyet Mitingleri`` dizisinin ilki.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından düzenlenen mitingde protestoların ana hedefi Recep Tayyip Erdoğan`ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığıydı. Katılımcılar, önce Tandoğan Meydanı`ndaki etkinliklere katıldı, buradan da Anıtkabir`e yürüdüler.

]

Katılım

Anıtkabir bir günde en çok ziyaretçiyi (370 bin Anıtkabir Nisan 2007 günlük ziyaretçi sayıları) 14 Nisan 2007 tarihinde ağırlamıştır. Yerli ve yabancı haber ajanslarına göre bu miting Cumhuriyet tarihinin en kalabalalık mitingi olarak kayda geçmiştir. ADD mitinge en az 1 milyon kişinin katıldığını duyurmuştur. `Mitinge kaç kişi katıldı?` sorusu... Emniyet Genel Müdürlüğü mitinge toplam 583 bin kişinin katıldığını açıklamıştır. Mitinge katılan sayısı belli oldu TSK tarafından sadece Anıtkabir`i ziyaret edebilenlerin 370 bin kişi olduğunun belirtilmesine karşın, özellikle dış basın mitinge katılımın 200 bin 200,000 protest against Turkey PM CNN ile 300 bin Ankara`da laiklik yanlısı gösteri BBC Hundreds of thousands rally against Turkish government Reuters arasında olduğunu ajanslara geçmişlerdir. Habertürk internet sitesi ise Google Earth kullanarak yaptığı bir hesaba göre alanda en az 1.400.000 kişi olduğunu iddia etmektedir. Habertürk İnternet Sitesi - Tandoğan`da kaç kişi vardı? Ancak Habertürk`ün dokümanında ciddi bir mantık hatası bulunmaktadır. Çevre hesabından alan hesabına geçilerek gerçekte 40.000m² olan alan 400.000 m² olarak değerlendirilmiştir, dolayısıyla verilen rakam hatalıdır. Miting sırasında Ankara`da bulunamayan yurttaşların, evlerine ve iş yerlerine Türk bayrağı asarak mitinge destek vermeleri istenmiştir.

14 Nisan Mitingi`ne kaç kişinin katıldığı sağlıklı olarak belirlenememiştir. Kalabalık grupları saymak için önerilen yöntemlerin hiç biri bu miting için gerçeklenmemiştir. Kalabalıkları sayma[1],[2] konusunda kullanılan temel yöntem havadan çekilen fotoğrafın üzerinde alan hesaplaması yapıp kalabalığın bu alan üzerindeki dağılım oranlarının da hesaplanması şeklindedir. Bahsi geçen alanların hesaplanması sırasında alanın eğimi, şekli, alan üzerinde bulunan ağaç, araçlar gibi faktörlerin de hesaplanması, kalabalığa olan katılım ve ayrılımların miktarının belirlenmesi gerekir. Sayım sırasındaki kritik ölçütlerden biri de birim alana kaç kişinin düştüğünün belirlenmesidir, tıklım tıklım dolu bir otobüste metrekareye 3-4 kişi düşerken sokakta yapılan gösterilerde bu değer 1 - 2 arasında değişebilmektedir. Örneğin 14 Nisan mitinginde bahsi geçen yollar ve meydanların toplam alanları hesaplanmamış, kalabalığık yoğunluğu ve katılım-ayrılım oranları belirlenmemiştir. Kaynaklarca verilen rakamların bu derece farklılık göstermesi de bilimsel ölçüm yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Miting

Mitinge katılanlara Turgut Özakman`ın yazdığı senaryo tarzı metin çerçevesinde Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Nur Serter seslenmiştir.

Mitinge ayrıca, siyasi parti liderlerinden Deniz Baykal, Zeki Sezer, Yaşar Okuyan ve Mümtaz Soysal, sanatçılardan Rüştü Asyalı, Edip Akbayram, Tuncer Tercan ve Tolga Çandar, üniversite rektör ve dekanları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları katıldılar.

Sloganlar

Miting ve yürüyüş boyunca iktidar ve başbakan karşıtı sloganlar atılmıştır.

 • ``Türkiye laiktir, laik kalacak!``
 • ``Ne postal ne takunya, cumhurundur Çankaya``
 • ``Laik değilsen layık değilsin``
 • ``Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana``
 • ``Çankaya`da imam istemiyoruz``
 • ``Kasımpaşa imamı, satamazsın vatanı``
 • ``Susma sustukça Tayyip Erdoğan gelecek``
 • ``AT`ın yaptığını yapamadık``
 • ``Yaşasın Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti``
 • ``1920 Ruhu Yolumuzu Aydınlatıyor``
 • ``Tehlikenin Farkındayız Buradayız``
 • ``Demokrasi Gericiliğe Hoşgörü Değildir``
 • ``İnançlara Saygılıyız İrticaya Hayır``
 • ``Çankaya yolları şeriate kapalı``
 • ``Doğan medya dışarı``
 • ``Ananıda al git Amerikaya``


Kitle iletişim araçlarında 14 Nisan mitingi

Ülke çapında Türkçe yayın yapan KanalTürk Yüz binler yürüdü TV`ler uyudu internethaber medyakulisi mitingi canlı aktarmış, diğer kanallar haber özetlerine yer vermişlerdir. TRT, Türkiye tarihinin en büyük mitingine haberlerde yeterince yer vermediği gerekçesiyle eleştirilmiş TRT Yönetimi suç işliyor! Haber-sen, yönetim bu iddiaları yalanlamıştır. TRT`den miting yayını eleştirilerine yanıt Diğer özel yayın kuruluşları da benzer tepkiler görmüşlerdir.

Güvenlik önlemleri

Miting için yakın illerden polis takviyesi yapılmış, toplam 10.000 polis görev almıştır. Tandoğan Meydanı sürekli olarak izlenirken, civardaki çatılara keskin nişancılar yerleştirilmiş, ayrıca ihtiyaç duyulması halinde jandarma birlikleri de takviye olarak hazır tutulmuştur. ensonhaberMiting alanında 12 ambulans görev yaparken 13 panzer de sokak aralarında hazır bekletildi % 65`in Yüzbinleri. Miting boyunca hiçbir tatsız olay ya da kışkırtma yaşanmamıştır.

İktidarın tepkisi

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve hükümet 14 Nisan Cumhuriyet Mitingi öncesi karşı propaganda yürütmüşler ve "provokasyon" uyarılarında bulunmuşlardır. Arınç: Mitinge katılacaklar iyi düşünmeli

Bakanlar arasındaki genel görüş mitingin demokratik bir hak olduğu ve yasalara uygun olduğu sürece normal karşılanması gerektiği olarak ifade edilmiştir. Bakanlara göre miting en doğal hak Milliyet Başbakan Erdoğan mitinge katılanları ``bindirilmiş kıtalar`` (bir eylem için o konuyla ilgili olmayan kişilerin toplanması) olarak tanımlamış Erdoğan: Mitinge katılanlar bindirilmiş kıta, AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa ise "Biz de miting düzenlersek on katı kalabalık toplarız. Her kalabalık sonrası Meclis kararını mı değiştirecek? Bu Meclis iradesine müdahale olur" diyerek tepkisini göstermiştir. Biz düzenlesek 10 katını toplarız HaberTürk AKP daha önce Erdoğan`ın kurucusu olduğu bir vakıf aracılığıyla çocukları siyasete alet ettiği ve ``bindirilmiş kıta`` olarak kullandığı gerekçesiyle ağır biçimde eleştirilmiş ve hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Bindirilmiş kıta isyanı “Bindirilmiş kıta isyanı” adliyelik oldu

commons|Republic Protests wikinews3|Pro-secular Turks rally against Erdogan`s possible presidential candidacy|Turkey`s governing party names Abdullah Gül as presidential candidate|Protests in Turkey over Presidential candidate

Diğer eleştiriler

Mitingi düzenleyen ve destekleyen bazı kişilerin askeri darbe girişimleriyle bağlantılarının Nokta dergisinde belgelenmesi, destekleyici gruplar arasında Türk İntikam Tugayı (TİT)`nın da yer alması; anti-demokratik ve milliyetçi bu gruplara karşı kesimlerin eleştirilerine yol açtı. Bu nedenle Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları, Kamu Emekçileri Sendikası, Eğitim-Sen, Türk Tabipleri Birliği gibi kuruluşlar, mitinge katılmadılar.http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=218107 http://www.ttb.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=624&Itemid=2

Miting aşırı milliyetçi ve antidemokratik olduğunu gerekçesiyle de eleştirildi. "Cumhuriyet tarihinin en büyük mitingi` olduğunu söylediği 14 Nisan mitinginin bizatihi kendisi bir "14 Nisan darbesi" olarak gerçekleşti! Bu değerlendirmede genelde bir mutabakat bulunmasına karşın, 14 Nisan`ın kimi "darp"ettiği konusunda farklı yaklaşımlar var. Darp edildiği düşünülenler arasında AKP hükümeti ve Tayyip Erdoğan`ın yanı sıra (bizimki de dahil!) medya kuruluşları, mitinge katılmayan kitle örgütleri ve sol kuruluşlar da var.``" Oğuzhan Müftüoğlu, Birgün Gazetesi, 21.04.2007

Dış basında miting yorumları

Miting çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci tarafından izlendi.Ayrıca bakınızKaynakçakaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

14 Nisan Cumhuriyet Mitingi ilgili konular